Barınma hakkını savunanlardan ‘parselci’ Gökçek hakkında suç duyurusu

Sa, 24/03/2015 - 15:01
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Barınma Hakkı Meclisi, Melih Gökçek’in yolsuzluklarının Bülent Arınç tarafından da dillendirilmesinin ardından Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu

barınma_hakkı_meclisi_gokcek_suc_duyurusu_24_03_2015 (2)

Barınma Hakkı Meclisi, Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek hakkında açıklama yapan Bülent Arınç’ın “Ankara’yı parsel parsel satmıştır, imar planlarında çıkar ilişkileri karşılığında değişiklikler yapmıştır” sözlerinin ardından Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen Barınma Hakkı Meclisi üyeleri burada bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Halkevleri Bölge Temsilcisi Candaş Türkyılmaz, Bülent Arınç’ın AKP’nin kurucu kadrolarından olduğunu, hükümet sözcülüğünden meclis başkanlığına kadar en üst sorumluluk noktalarında bulunduğunu hatırlattı, kendisinin Gökçek hakkında söylediği bu sözleri itiraf olarak kabul ettiklerini ifade etti.

barınma_hakkı_meclisi_gokcek_suc_duyurusu_24_03_2015 (1)

‘Gökçek saldırırken, Arınç Merzifon’da çoban mıydı?’

Gökçek’in, Dikmen Vadisi’ne 2007’den beri defalarca kepçelerle, TOMA’larla, gaz bombalarıyla, polislerle, silahlı çeteler ile girmeye çalışarak evlerini parsel parsel birilerine peşkeş çekmeye çalıştığını; Mamak’ta, Altındağ’da, Havaalanı Yolu’nda halkın evlerini zorla, baskıyla, mahalleleri yaşanmaz hale getirerek, halkı kandırarak elinden alarak mağdur ettiğini vurgulayan Türkyılmaz, “Tüm bunlar olurken Bülent Arınç Merzifon’da çobanlık mı yapıyordu” ifadelerini kullandı.

Türkyılmaz ayrıca Arınç’ın 2009 ve 2014’te Gökçek’in adaylığına karşı çıktığını ancak AKP’nin kararına uyarak sesini çıkarmadığını, bunun AKP’lilerin yaptığı bütün hırsızlık ve yolsuzlukların “AKP örgütünün” haberi dahilinde yapıldığının göstergesi olduğunu belirtti.

Arınç’a ‘Gökçek’in suçlarını açıkla’ çağrısı

Türkyılmaz’ın ardından söz alan Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu Temsilcisi Tarık Çalışkan ise Arınç’ın “8 Haziran’da Gökçek’le ilgili 100 konuyu konuşmak istiyorum” sözlerini hatırlatarak, “Arınç, eğer Gökçek’in suçlarını gizlemeye devam ederek daha fazla suç ortağı olmak istemiyorsa derhal tüm bildiği suçları açıklamalıdır. Yoksa kendisi suçu korumaktan suçlu olacaktır. Arınç’ın itiraf niteliğindeki bu açıklamalarından sonra savcıların da resen harekete geçmesi gerekir” sözlerini kullandı.

Barınma Hakkı Meclisi üyeleri, konuşmaların ardından adliyeye giderek dilekçelerle Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.