Barınma hakkını savunanlar meclisin önünde

Cu, 20/03/2015 - 14:33
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Barınma Hakkı Meclisi’nin çağrısıyla hak sahipleri, AKP’nin yağma yasalarıyla tapu tahsis belgelerini yürürlükten kaldırmasına karşı TBMM önüne gitti, “yağmanın üstüne üstüne yürüyeceğiz” dedi

bhm_20mart_4

Neoliberal rant politikalarının yoğunlaşmasıyla birlikte Ankara’nın farklı bölgelerinde barınma hakları gasp edilen vatandaşlar, yıllar önce aldıkları tapu tahsis belgelerine karşın evlerinin yıkılmak istenmesine karşı taleplerini Barınma Hakkı Meclisi ile TBMM önüne taşıdı. Barınma hakkını gasp edenin, evini evinden alanın, AKP’nin, TOKİ’nin, rantçının, talancının, yağmacının Yürü Üstüne Üstüne” yazılı pankart ve dövizlerle Meclis’in Dikmen kapısında bir araya gelen hak sahipleri burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Barınma Hakkı Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Mesut Demir, neoliberal rant politikaları ve kentlerinbhm_20mart_1dönüşümüyle yıllar önce tapu tahsis belgeleriyle yasal statüde gecekondu yaptıkları alanların değer kazandığını belirtti. AKP’nin rant ve talan yasalarıyla tapu tahsis belgelerini yürürlükten kaldırdığını hatırlatan Demir, belediyelerin bu belgeler konusunda üzerine düşen görevi yapmasını, ilgili yasa ve düzenlemelerin ise acilen kaldırılmasını talep etti.

Açıklama, “Bu yasa halkın haklarına yapılan saldırıdır. AKP iktidarının bu yasa ile memleketimizde yapacağı talana karşı mücadele edeceğimizi ve bu yağmanın üstüne üstüne yürüyeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz” sözleriyle noktalandı.

İktidarının belediyesi: “Yasa masa tanımıyoruz”

Basın açıklamasından sonra Mamak Dostlar Mahallesi’nden Sadık Sert söz aldı. Elindeki tapu tahsis belgesini ve mahkeme kararını gösteren Sert, tapu belgelerini alabilmek için görüştükleri Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Karadağ’ın kendilerine “Biz yasa masa tanımıyoruz. O belgeleri hiçbir anlamı yok. Tapularınızı vermeyeceğiz” dediğini söyledi.

Konuyla ilgili Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazı yazdıklarını, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Sert, kimsenin taleplerine kulak asmadığını söyledi ve hakları için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

bhm_20mart_3

bhm_20mart_2