Eğitim Hakkı Anasayfa

Bahçelievler'de velilerin okul isyanı

Cu, 17/09/2010 - 01:13
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bahçelievler'deki Siyavuşpaşa ile Şirinevler İlköğretim Okulu'nun, deprem güçlendirme çalışmaları nedeniyle birleştirilmek istenmesine tepki gösteren öğrenci ve veliler, düzenledikleri yürüyüşle durumu protesto etti.

Siyavuşpaşa İlköğretim okulu ve Şirinevler İlköğretim okulu deprem güçlendirme çalışmaları nedeniyle müteahhit ve taşeron şirketlere verilmişti. 240 gün önce bitmesi gereken okullar henüz tam olarak bitmiş değil. Siyavuşpaşa İlköğretim okulu eğitim ve öğretime açılırken Şirinevler İlköğretim okulunun öğrencileri bu okula kaydırılmak isteniyor. Hala moloz yığınlarının içerisinde olan Siyavuşpaşa İlköğretim okulunun güvenlik sistemi ve logar sitemi tamamlanmış değil. Ayrıca iki okulun birleşmesiyle sınıfların 60-70 kişiye ulaşılacağı tahmin ediliyor. Tüm bunlara tepki gösteren veliler her sene bu duruma maruz kaldıklarını, öğrencilerin önceki senede Bahçelievler’in başka bir okulunda eğitim gördüklerini söylüyor.

Velilerden eylem

Veliler tepkilerini 16 Eylül Çarşamba günü Sabah saat 11.00’de Siyavuşpaşa İlköğretim okulunda bir basın açıklamasıyla dile getirdi. Açıklama Eğitim-Sen Bakırköy şube başkanı tarafından okundu. Okul yapımının bile ticarete dönüştürüldüğüne değinilen açıklamada “okulların hangi müteahhite ve hangi taşeron şirketlere verildiği açıktır” denildi. Açıklama sonrasında veliler Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek için Kaymakamlığın önüne yürüdü. Güvenlik görevlilerinin içeri almadığı veliler kapıda bekleyerek müdürü protesto etti.

Bekleyiş sürerken Milli Eğitim Müdür Yardımcısı velilere bir açıklama yaparak “gerekirse çocuklarınız 100 kişilik sınıflarda okuyacak” dedi. Bunun üzerine veliler yeniden binaya girip Milli Eğitim Müdürü’yle görüşmek istedi. Gönderilen 15 kişilik veli heyeti ile görüşen Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu Şirinevler İlköğretim Okulu’nun verilen sürede tamamlanmadığını, bunun için Şirinevler’deki öğrencilerin Siyavuşpaşa İlköğretim okulundaki sınıflara bölüneceğini, ayrıca okulun laboratuarlarının, bilgisayar sınıfının, konferans salonunun ve sığınakların sınıf haline getirileceğini söyledi.

Veliler İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşmelerinden sonra 21 Eylül pazartesi günü eğitimin başlamasıyla birlikte bir protesto eylemi daha geçekleştirme kararı alarak dağıldılar.

Okullar neden yapılmadı?

6 Nisan 2009 tarihinde başlayıp 31 Aralık 2009 tarihinde bitmesi gereken okullar taşeron şirketlerin işçilere hiç maaş vermemesi nedeniyle yapılamadı. İşçiler şikayetlerini İstanbul İl Özel İdaresine dilekçe yazarak bildirmelerine karşın hiçbir inceleme dahi gerçekleştirilmemişti. Bahçelievler’in birçok okulunda yıkım ve yapım çalışmaları taşeron şirketler nedeniyle aksıyor ve hiçbiri zamanında yapılamıyor.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap