Arızlı'da depremzede çadırına polis saldırısı

Pt, 12/04/2010 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli'ndeki Arızlılı depremzedeler, Valiliğin kendilerine uyguladığı baskıları protesto etmek için çadır kurmak isteyince çevik kuvvet polisleri depremzedelere saldırdı. Polisin saldırısı sonucu 7 depremzede gözaltına alınırken 3 kişi de yaralandı. Saldırının ardından depremzedeler oturma eylemine başladı. Polis, olayı görüntülemeye çalışan basın mensuplarına da saldırdı ve basın mensuplarını Arızlı Konutlarının dışına çıkardı.

Polis daha sonra ikinci bir saldırıda bulundu. 2 kişi daha gözaltına alınırken depremzedelerden yaralananlar da oldu. Yaralılar ambulanslarda tedavi edilirken depremzedeler tekrar oturma eylemi başlattı.

Arızlı konutlarının etrafındaki çevik kuvvet sayısı artıyor. Polis basını içeri almıyor. SEKA Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 2 yaralının durumu ciddiyetini koruyor.

Kocaeli Valiliği önce depremzedeleri Irak hükümetinin hibe ettiği paralarla yapılan konutlardan çıkararak buraya bürokratları yerleştirmek istemiş, depremzedelerin mücadelesi sonucunda bir süre geri adım atmıştı. Valilik daha sonra depremzedeleri aidat ödemeye zorlamış, aidat ödeyemeyen depremzeder haciz tehdidiyle yüz yüze kalmıştı.