Ankara’daki baskınlara karşı dört bir yanda protesto: “Halkevleri susturulamaz!”

Ct, 20/10/2018 - 15:24
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri’nin Ankara’daki dört şubesine ve beş şube başkanının evine 16 Ekim’de yapılan polis baskınları ve dört şube başkanının gözaltına alınması bugün (17 Ekim) Türkiye’nin dört bir yanında protesto edildi.

Adana, Antalya, Kocaeli, Mersin ve Tarsus’ta yapılan protestolarda gözaltına alınan dört Halkevi şube başkanının serbest bırakılması talebi ön plana çıktı.

Eskişehir

Yaşanan operasyona tepki gösteren Eskişehir Halkevleri Kanatlı AVM önünde eylem yaptı.

Halkevleri adına açıklamayı Eskişehir Halkevi Şube Başkanı Şahabettin Arpacı okudu. Arpacı, sözlerine, “Halkevleri halkın örgütüdür, milyonların taleplerini susturamazsınız. Ülkeyi tarihinin gördüğü en büyük ekonomik krizlerinden birine sürükleyen siyasal iktidar, krizin faturasını halka kesmek, iktidarını kurtarmak için halkı örgütsüz kılmaya, milyonların taleplerini bastırmaya uğraşıyor. 86 yıllık bir halk örgütü olan Halkevleri’ne, örgütümüze yönelik saldırı bu çabanın bir göstergesidir, ancak nafile bir çabadır” diyerek başladı.

Arpacı açıklamanın devamında şunları kaydetti:

Operasyonun, Halkevleri’nin ‘Krizin faturasını halk ödemeyecek’ diyerek sokaklarda, mahallelerde, pazar yerlerinde, kent meydanlarında, halkın kriz karşısındaki temel taleplerini gündemleştirdikleri, sermayeyi kurtarma planları yapan halk düşmanları karşısında mücadeleyi yükselttikleri bir anda gerçekleştirilmiştir.

Adana

Adana Halkevi’nde yapılan basın açıklamasında “Halkevleri yediden yetmişe halkın çıkarı için mücadele veren 86 yıllık bir örgüttür. Korkmaya devam edin çünkü biz mücadele etmeye devam edeceğiz” denildi.

Antalya

Antalya Halkevleri, Attalos Meydanı’nda yaptığı eylemle polis baskınlarını ve dört Halkevi şube başkanının gözaltına alınmasını protesto etti.

Çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün destek verdiği eylemde konuşan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç “Bu ülkede ne zaman faşizm ve baskılar yükselse ilk saldırı hedefleri Halkevleri oldu. 1951’de Demokrat Parti iktidara geldiğinde yaptığı ilk iş Halkevleri’ni kapatmaktı. Yine 1980 faşist darbesinde de ilk hedeflerden birisi Halkevleri’dir” dedi.

Halkevleri’nin son dönemde “Krizin bedelini halk ödemeyecek” diyerek sokaklarda olması nedeniyle hedef alındığını belirten Meriç “Türkiye’nin her tarafında iktidar sahipleri kriz mıriz yoktur deyip işi örtbas etmeye çalışırken bir yandan da krizin bedelini emekçilere ödetmeye çalışmaktadır. Halkevleri sokak sokak mahalle mahalle yoksul halkı krizin bedelini ödememeleri konusunda uyarmaktadır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından basın açıklamasını okuyan Rabia Gönenç, “Hukuksuz mühürlemelerle Halkevleri’nin halkın içinde halkla birlikte var ettiği mücadeleyi durduramayanlar bir kez daha harekete geçmiştir” dedi ve mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Kocaeli

Kocaeli’nde Halkevleri üye ve dostlarının katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında gözaltıların serbest bırakılması talep edildi ve “İşçinin, özgürlük isteyen kadınların, insanca bir yaşam ve insanca çalışma koşulları isteyen tüm emekçilerin, eşitlik ve özgürlük mücadelesini örgütlemeye devam edeceğiz” denildi.

Mersin

Mersin Halkevi önünde düzenlenen basın açıklamasına HDP, CHP, Toplumsal Özgürlük Partisi, Demokratik Alevi Derneği, 78’liler Girişim Derneği, DİSK Genel İş, Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası, İHD, Mersin Cem Evi, Yeni Nesil Köy Enstitüsü, Öğrenci Kolektifleri’nden temsilciler katılarak destek verdi.

Mersin Halkevi Şube Başkanı Abdullah Kaan Biket, Ankara’daki operasyonu kınayarak gözaltına alınan Halkevi şube başkanlarının derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Açıklama sonrasında Mersin Halkevi üyeleri ve dostlarının dayanışma ziyaretleri devam etti.

Tarsus

Tarsus Halkevi’nde düzenlenen basın toplantısına HDP, ÖDP, BHH, Partizan ile İHD yönetici ve temsilcileri destek verdi. “Halkevleri memlekettir, susturamazsınız” diyen Halkevciler, gözaltıların derhal serbest bırakılması talebini yineledi.