Ankara’da polis operasyonuyla gözaltına alınan Halkevciler serbest

Ct, 20/10/2018 - 15:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

16 Ekim’de polis, Ankara’da dört Halkevi şubesinde ve beş şube başkanının evinde arama yapmış,  arama sonrasında dört şube başkanını gözaltına almıştı. “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınan Halkevcilere ilişkin soruşturma dosyasında bulunan tek delil ise arama yapılan Halkevi şubelerinde bulunan Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı ve Deniz Gezmiş’in fotoğraflarıydı.

Halkevciler dün (17 Ekim) Terörle Mücadele Şubesi’nde verdikleri ifadelerinin ardından sabah saatlerinde Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’ne getirildi. Savcı, Halkevcileri ifadelerini almadan, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Duruşmanın başlaması üzerine polis adliye içine barikat kurdu. Halkevciler, adli kontrol şartı ve yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Türkyılmaz: “Halkevi şubelerinin kapıları herkese açık”

Halkevleri, gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasının ardından Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. İlk sözü alan Halkevleri İç Anadolu Bölge Temsilcisi Candaş Türkyılmaz, daha önce de Halkevleri üyelerine yönelik düzenlenen operasyonlar olduğunu hatırlatarak “O zaman da şunu söyledik: Halkevi şubelerinin kapıları herkese açıktır. Vatandaşlar başlarına bir sorun olduğunda ilk önce Halkevi şubelerine gelir. Görevli arkadaşları uyarıyoruz gece gelmenize gerek yok, gündüz gelin. Kapımız açıktır. Halkevleri kamu yararına çalışan bir dernektir, yürüttüğümüz faaliyetler açık ve nettir” dedi.

Aktaş: “Birileri emir verdi ancak bizim haklı mücadelemiz bunu da püskürttü”

Ardından söz alan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş Halkevleri’nin 86 yıldır halkın çıkarları için örgütlendiğini söyledi ve şöyle devam etti:

Halkevleri, halkın ancak örgütlü mücadele ile mutlu olacağına inanan bir örgüttür. Birtakım sipariş operasyonlarla, bundan önce de yapılan gözaltı ve tutuklama gibi yıldırma araçlarıyla mücadeleden geri adım attırmaya çalışıyorlar. Ancak gördüğünüz gibi şube başkanı arkadaşlarımız, üyelerimiz, Halkevleri’ne gönül veren dostlarımız, emek ve demokrasi güçlerinin bütün bileşenleri, alnı ak ve başı dik bir biçimde bu halkın talepleri için direnmeye devam ediyor.

Bugün de burada birileri sipariş etti, hukukun ve adaletin katledilmesi istendi. Birileri emir verdi ancak bizim haklı mücadelemiz bunu da püskürttü. Onlar bizim mücadelemizden korkuyorlar.

“İnadına buradayız” diyen Aktaş, “Ülkeyi krize sürükleyenlerin karşısına halkın çıkarlarıyla dikildik. Toplu işten çıkarmalar yasaklanana kadar, maaşlara zam gelene kadar, krize karşı taleplerimizi sokak sokak, meydan meydan haykırmaya hazırız” dedi.

Gözaltına alınan Halkevleri şube başkanlarından tümünün kadın olduğunu hatırlatan Aktaş, kadınların direnişinin kırılamayacağını söyledi. Aktaş, “Bundan sonra da şube başkanlarımız bu toplumun taleplerini, halkın haklarını örgütlemeye devam edecek” dedi ve dayanışma gösterenlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

İki gündür gözaltında olan Şenay Yılmaz Güner ise “Biz suç işlemiyoruz.

Toplumsal muhalefetten çok sayıda temsilci Halkevleri ile dayanışmaya geldi

Halkevleri önceki dönem Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Oya Ersoy, HDP’li vekil Tülay Hatimoğulları, SEP Genel Başkan Yardımcısı Derya Koca, CHP önceki dönem Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP Ankara İl Yönetim Kurulu üyeleri, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ve EMEP Ankara İl Başkanı Fikret Aslan, Birleşik Devrimci Parti Ankara İl Başkanı Gültekin Koşdemir, EHP Ankara İl Başkanı Sanem Deniz Kural, KESK MYK üyesi İlhan Yiğit, TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası MYK üyesi İbrahim Kara ve Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım ile Yürütme Kurulu üyesi Adem Bulat, Büro Emekçileri Sendikası Ankara Şube Başkanı Mevlüt Çakmak, Emekli Sen Genel Sekreteri Nevin Kızılöz, İHD Ankara Yürütme Kurulu Üyesi Dilek Yıldız, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, CHP Ankara İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyesi Bahar San, Yenimahalle Belediye Meclis Üyeleri Hicran Akgün Ceylan ile Songül Gölpınar, Veli Saçılık da gözaltındaki Halkevcilere destek için Ankara Adliyesi’ne geldi.