Ankara’da, nitelikli ulaşım hakkı için seferberlik sürüyor

Per, 26/09/2019 - 20:45
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

2 Eylül’de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımda yaptığı %30’lu zamdan sonra Ankaralılar hem zamların geri çekilmesi hem de nitelikli ulaşım talebi için harekete geçti. 2 Eylül’de zam uygulamasının hayata geçmesiyle birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren Halkevleri, zamların geri çekilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Basın açıklaması esnasında Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden gelen “Eylemi yapmayın gelin içeride görüşelim.” Teklifine “Eylemi yaparız ama Ankara’yla ilgili kararlar alırken halka sormalısınız bu yüzden görüşmeyi reddetmiyoruz” diyerek cevap veren Halkevciler takip eden günlerde pazar yerlerinde ve yoğun olan saatlerde duraklarda hem bildiri dağıttı hem de ulaşıma dair talepler topladı.

Sıhhiye pazar yeri, Dikmen, Seyran, Mamak, Keçiören ve Batıkent’te talep toplama seferberliği sürerken 10 Eylül’de EGO Genel Müdürü ile bir görüşme de gerçekleşti. Görüşmede halkın soruna nasıl yaklaştığını anlatan Halkevciler, EGO genel müdürlüğünden “Empati” talebi aldı. Gökçek döneminden kalan sıkıntılardan bahseden EGO Genel Müdürlüğüne, halkın yaşadığı sıkıntılar ve zamların aile bütçesinde nasıl etki ettiği anlatıldı.

Ankara’da nitelikli ulaşım için çalışmaları toplanan talepler etrafında bir rapor haline getirme hazırlıklarına başlayan Halkevciler, hazırladıkları taslak raporu odaların ve meslek örgütlerinin katkısına açtı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin verdiği destekle içeriği zenginleşen rapor son halini aldıktan sonra bir basın toplantısıyla Ankara kamuoyuna duyurulacak. Aynı rapor yine taleplerle birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de iletilecek.