Ankara’da Halkevleri’ne operasyon: Polis dört şubede arama yaptı, dört şube başkanını gözaltına aldı

Ct, 20/10/2018 - 15:21
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara’da Mamak, Keçiören, Eryaman ve daha önce “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek” bahanesiyle mühürlenen Mutlu Halkevi şubelerine operasyon düzenleyen polis arama yaptı. Şubelerde yapılan aramalara Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin katılmasına ise izin verilmedi.

Mutlu Halkevi Şube Başkanı Seher Gümüşay, Mamak Halkevi Şube Başkanı Dilara Doğanbaş, Keçiören Halkevi Şube Başkanı Şebnem Kıymet Yar ve Eryaman Halkevi Şube Başkanı Şenay Yılmaz Güner evlerine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

Halkevleri bir süredir “Krizin faturasını halk ödemeyecek” başlıklı bir kampanya ile Ankara sokaklarını hareketlendirmiş, 14 Ekim pazar günü de Mamak Kömür Deposu’nda binlerce kişinin katıldığı “Birlik ve Dayanışma Aşuresi”ni örgütlemişti.

“Halkevleri susmaz, memleket susmaz”

Polis operasyona ilişkin herhangi bir bilgi  paylaşmazken Halkevleri operasyonlara ilişkin açıklama yayımlayarak şunları kaydetti:

Biliyoruz ki; bu soruşturmanın nedeni Halkevleri’nin muhalif kimliğidir. Bu soruşturmanın nedeni hukuksuz mühürlemelere rağmen halkın hakları mücadelesinin kesintisiz devam etmesidir. Krizin faturasının halka ödetilmek istenmesinin karşısında buna karşı çıkmamızdır. Bugün hesap vermeyip bundan rahatsız olanlar Halkevleri’ni susturmaya çalışmaktadır.

Halkevleri’ni susturamayacaksınız!

Halkevleri susmaz, memleket susmaz!

“Halkevleri emeğin çıkarlarını savunmaya devam edecek”

Halkevler Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Halkevleri’nin 87’nci yılına yaklaştığına dikkat çekerek tüm baskılara rağmen büyüdüğünü vurguladı. Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan ise Halkevleri’nin emeğin çıkarlarını savunmaya devam edeceğinin altını çizdi.