Eğitim Hakkı Anasayfa

AKP'nin sütü "akıl" değil "zehir" küpüdür, çocuklarımız sahipsiz değildir

Per, 03/05/2012 - 15:35
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Eğitimcilerin, velilerin ve öğrencilerin oluşturduğu Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri bugün (3 Mayıs) saat 12.30’da Taksim Galatasaray Meydanı’nda biraraya gelerek konuya dair basın açıklaması yaptı.

AKP’nin ‘Okul sütü-Akıl küpü’ projesi kapsamında Diyarbakır başta olmak üzere 13 ilde dağıtılan süttten iki bine yakın çocuğun zehirlenmesi Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi tarafından protesto edildi.

Eğitim Hakkı Meclisi adına açıklamayı yapan veli Maside Şengül, AKP’nin okul sütü projesinin reklamına gösterdiği özenin onda birini projenin alt yapısını oluşturmaya göstermediğine dikkat çekti.

Şengül, açıklamasında ‘Yandaş firmaların ellerinde kalan arz fazlası sütlerin devlet eliyle alınıp öğrencilere ücretsiz dağıtılmasının altında, çocuklarımızın sağlıklarını düşünmek değil şirketleri kurtarmak olduğunu biliyorduk’ dedi.

Milyonlarca çocuğun sağlıklı yeterli beslenme imkanından mahrum bırakıldığını söyleyen Şengül, bunda iktidarın yoksullaştırma ve güvencesizlik politiklarının payının büyük olduğunu ifade etti.

‘AKP’nin lütfu değil, temel haktır’
AKP tarafından lütuf olarak sunulan süt dağtımının, çocukların sağlıklı ve yeterli beslenmesi için kamusal bir hak olduğunun söyleyen Şengül, bu gibi uygulamaların her öğrencinin nitelikli bir eğitim süreci geçirmesi için zaruri bir gereklilik olduğunu belirtti.

Şengül, dağıtılan sütlerle 2 Mayıs’ta 1686 öğrencinin zehirlenmesinin ardından iktidarın açıklamalarını hatırlattı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ‘zehirlenme yok hassasiyet var’, Bülent Arınç’ın da ‘Üzücü bir olay ama büyütülecek bir durum değil, ilk kez içildiğinden aşırı doz nedeniyle rahatsızlenmış olabilirler’ dediğini hatırlatan Şengül, bu açıklamaları “dalga geçmek” olarak değerlendirdi.

Yalnız sütle zehirlemiyor
AKP’nin eğitimde piyasacı ve gerici bir dönüşümü dayattığını söyleyen Şengül, “Çocuklarımız yalnız sütle değil, AKP’nin fikirlerinden zehirleniyor” dedi. Şengül, çocukların sağlıklarını, geleceklerini AKP’nin “muzip” bakanlarına, “laf cambazı” valilerine, “gözü paradan başka bir şey görmeyen” kadrolarına emenet etmeyeceklerinin altını çizdi.

“Zehirli sütler iktidarın, eğitime çocuklarımıza ne kadar değer verdiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir” diyen Şengül, sorumluların bir an önce istifa etmesini istedi.

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız
Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap