87. Yılımızda Onurlu Bir Mirasla Geleceğe Yürüyoruz

Sa, 19/02/2019 - 00:55
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

 

87. yılımızda onurlu bir mirasla geleceğe yürüyoruz...

87 yıllık uzun bir yoldan geliyoruz. Okumakla, yazmakla, kitapla, tiyatroyla, müzikle, dansla, sinemayla çıkılan bir yoldan. Saraya köle, padişaha kul olmamak için yurttaşlık bilincine ulaşabilmiş bir halk olabilme mücadelesinden...
Dalga dalga büyüyen ama iktidardakiler açısından düşman görülerek kapatılan, varlıkları talan edilen; daha genç bir fidanken kesilen ama kökleri ülke toprağında yer etmiş koca bir çınardır bahsettiğimiz. 
1960’larda içinden yetişen bir avuç aydın tarafından tekrar kurulan; yükselen işçi sınıfı ve gençlik mücadelesi içinde bizzat halk tarafından dönüştürülen, bu yüzden
“halk örgütü” sıfatını en çok hak eden kurumlardan biridir kuruluş yıl dönümünü kutladığımız örgütümüz. 
70’li yıllarda ilerici değerleri sahiplenen herkesin kapısından girdiği, 1980 askeri faşist darbesiyle kapatıldığında Genel Başkanı Ahmet Yıldız tarafından her faaliyeti savunulan başı dik, alnı ak, onurlu insanların örgütüdür Halkevleri. 
1987 yılında sayıları bir elin parmaklarını ancak bulan Ahmet Yıldızların, Abdullah Aydınların öncülüğünde küllerinden yeniden doğan anka kuşu misalidir. 
90’lı yıllarda halkın muhalefet evidir; sermayenin hayatın her alanını piyasalaştırma saldırısına karşı mücadele arayışıdır; demokrasi ve barış talebidir. 
2000’li yıllarda savaş karşıtı mücadelenin ön safındadır, AKP’nin karşısındadır ve neoliberal saldırganlığa karşı halkın hakları mücadelesindedir. 
Milyonların sokaklara döküldüğü Haziran İsyanındadır. Halkın tek adam rejimine karşı mücadelesinde yoldaşıdır. Faşizme karşı demokrasi ve özgürlük, gericiliğe karşı laiklik, savaşa karşı barış, sömürüye, yağmaya karşı halkın hakları ve insanca yaşam mücadelesinin adresidir. 
Ve her zaman tiyatrodur, müziktir, İşçi Filmleri Festivalidir, Uçurtma Çocuk dergisidir. Çocukların yüzünü güldürme çabasıdır. Ve kadın özgürlük mücadelesinin, hayatları ve hakları için mücadele eden kadınların örgütüdür. 
Tarihinin her döneminde emeğin, halkın kolektif çıkarlarını savunmuş, ilerici özelliklerini  yeniden üreterek ve bugüne taşıyarak ülkemize dair daha büyük sorumluluklar almıştır Halkevleri. Mücadeleyle, kitapla, sanatla, dayanışmayla...
87. yılımızda üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. İnsanca yaşadığımız, demokratik, laik bir ülke için geleceğe yürüyoruz. Bilimin, sanatın özgür olduğu aydınlık bir gelecek için mücadele ediyoruz. Kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesini bayrak ediniyoruz. Çocuklar için mücadele etmek, onları mutlu edebilmek en önemli varlık nedenlerimizden. 
Evet bu ülkede yaşayan herkes insanca yaşamayı hak ediyor. Geleceğe dair umutlarımız, bu umutları gerçek kılmak için mücadelemiz var. Bu mücadelede beraber omuz omuza yürüdüğümüz dostlarımız var. Halkevleri 87. Kuruluş yıl dönümü kutlu olsun...
Halkevleri