2 Temmuz Sivas Katliamı 21. yılında da unutulmadı (güncellenmektedir)

Per, 03/07/2014 - 13:08
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara-Keçiören

Ankara’nın Keçiören ilçesindeki Danişment’te biraraya gelen halk ‘Sivas’ın hesabı sorulacak, Sivas’ı yakanlar halkı gaza boğanlar’ sloganları eşliğinde Piyangotepe, oradan da Yunus Emre Direniş Parkı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Mahalleli balkonlardan ıslıklarla, alkışlarla eyleme destek oldu. Direniş Parkı’nda bekleyen insanlarla bir araya gelindi ve parkın dört bir köşesine şehitlerin fotoğrafları konuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve Can Dündar’ın Sivas Katliamı belgeseli izlendi. Etkinlik, ‘Sivas’ın hesabı sorulacak’ sloganıyla son buldu.

Sivas

Sivas Demokrasi Platformu 21.yılında Sivas Katliamı’nı andı.

Eskişehir

Sivas'ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli'nde yakılan canlar için Eskişehir'de iki eylem düzenlendi. Biri Gültepe Mahallesi’nde Cemevi önünde yapılan basın açıklaması, diğeri ise Eskişehir Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısıyla yapılan yürüyüştü.

Gültepe Mahallesi’nde Alevi dernekleri ve Halkevleri’nin çağrısıyla saat 12.30'da Gültepe Cemevi önünde bir basın açıklaması düzenlendi. "Sivas'ı unutturmayacağız" denilerek mahalleliye de çağrı yapıldı.

Eskişehir Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısıyla da saat 19.00'da Adalar Migros önünde toplanıldı. Cengiz Topel Caddesi'nden Espark önüne yüründü. Yürüyüş esnasında 'Sivas'ı yakanlar, AKP'yi kuranlar' , 'Sivas'ı unutma unutturma' sloganları atıldı.

Espark önünde Emek ve Demokrasi güçleri adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın ardından semah ekibi ibadetlerini gerçekleştirdi. Hemen ardından Grup Dem, Sivas için türkülerini söyledi. Sivas için şiirler okundu ve eylem sona erdi.

İstanbul-İkitelli

Sivas Katliamı’nın 21.yıldönümde Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi İkitelli’de de anma gerçekleştirildi. İkitelli Cemevi, TKP ve Halkevleri’nin çağrısıyla gerçekleşen yürüyüş için saat 19.30’da Cemevi önünde bir araya gelindi.

1993 yılında Sivas’ta yakılarak katledilen aydınların anıldığı anmada önce İkitelli sonra Atakent mahallelerinde yüründü. En önde katledilenlerin fotoğrafı taşınırken yürüyüş sırasında sık sık “Sivas’ta Yakanlar AKP’yi Kuranlar”, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek”, “Sivas’ı Unutma Unutturma” sloganları atıldı. Saat 20.30’da Ali İsmail Korkmaz Parkına gelen İkitelli halkı önce Sivas katliamı ile ilgili sinevizyon gösterisini izledi.

Ardından okunan basın metninde Ortadoğu’da katliam yapan cihatçı çetelerin Sivas’ta yakanlarla aynı zihniyete sahip olduğu da belirtildi ve AKP’nin Ortadoğu’daki IŞİD, El Nusra, El Kaide gibi cihatçı çeteleri beslediği ifade edildi. Cumhurbaşkanlığına seçimlerine de değinilen eylemde Alevilerin “gericilerden gerici beğenme” tavrına sıkıştırılmak istendiği ve katilliği ve hırsızlığı kanıtlanmış birinin Cumhurbaşkanlığına aday olabildiği seçimlerde demokrasinin sorgulanması gerektiği vurgulandı.

Basın metninin ardından semah gösterisi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. Yürüyüş ve etkinlik boyunca Gezi şehitleri ve Okmeydanı Cemevi önünde polisler tarafından öldürülen Uğur Kurt da anıldı.

Samsun

Sivas Katliamı'nın 21. yılında Samsunlular sokaktaydı. KESK,DİSK,TMMOB ve PSAKD'nin çağrısıyla Sivas Katliamı Samsun'da protesto edildi. 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 35 kişinin yakılarak katledilmesini protesto etmek için bir araya gelen Samsun halkı saat 18.00'da Çiftlik Caddesi Akbank önünden Uğur Mumcu Parkı’na yürüdü.

Burada basın  açıklaması okuyan grup ardından müziklerle Sivas’ta katledilen canları andı. 

Yürüyüş sırasında sık sık 'Sivas’ta yakanlar AKP'yi kuranlar, Sivas’ı unutma unutturma' sloganları atıldı.

Edirne

Edirne’de Sivas Katliamı’nı lanetlemek için yapılan eylemin ardından Edirne Halkevi Girişimi “Sivas’ta Kaybettiğimz Canlarımızı Anıyoruz” adlı bir etkinlik düzenledi

 

Sivas Katliamı’nın 21’inci yıl dönümünde Edirne’de emek ve demokrasi güçleri gericiliğe ve mezhep ayrımcılığına karşı bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde sık sık “Sivas’ı unutma unutturma!”, “Sivas’ta yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Sivas’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Eylemin ardından Edirne Halkevi Girişimi, “Sivas’ta Kaybettiğimiz Canlarımızı Anıyoruz’’ etkinliği düzenlendi.  Etkinlikte Sivas’ta yakılarak katledilenler için duruşunda bulunuldu. Sonrasında türküler söylendi ve Halkevleri’nin Sivas Katliamı ile ilgili açıklaması okundu. Ardından da katliamı anlatan Can Dündar’ın O Gün adlı belgeseli izlendi ve Sivas’ta katledilenleri unutmama, sorumlulardan hesap sorulana dek mücadele sözleri verildi.