14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Mersin ve Tarsus'ta perdelerini açtı

Cu, 15/11/2019 - 17:42
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

MERSİN

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Mersin gösterimleri Andaç Haznedaroğlu’nun Misafir filmi ve Rewşan Çeliker konseri ile başladı.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Mersin gösterimleri dün (14 Kasım) başladı. Mersin Kongre ve Sergi Saray’nda yapılan galanın sunuculuğunu şair Erdal Dalgıç yaptı. Festivalde açılış filmi olarak Andaç Haznedaroğlu’nun Misafir filmi gösterildi. Galaya katılan Haznedaroğlu’na festival komitesi adına Yılmaz Kilim tarafından plaket verildi.

Festival komitesi adına konuşan Elif Çoban konuşmasına festivale emek veren Mersin Halkevi, Tarım Orkam-Sen, KESK Mersin Şubeler Platformu, İçel Sanat Kulübü, Haçova Kültür Derneği, DİSK Genel İş, TMMOB Mersin İKK, Mersin Tabip Odası, Yol-İş, Mersin Barosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve gönüllü festival emekçilerine teşekkür ederek başladı.

İşçi Filmleri Festivali’nin 14 yıldır, ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız, sansürsüz bir şekilde gönüllü emeği ve dayanışmayla devam ettiğini belirten Çoban konuşmasını devamında şunları söyledi:

Sinemaya, sahneye, sokağa sansür uygulandığı, seslerimizin kısılmaya, muhalefetin susturulmaya çalışıldığı şu günlerde Arkadaş Zekai Özger’in “Pencere” şiirinden ilham alarak “Perdeyi aç sesin sarsın dünyayı” temasıyla yola çıkan festivalimiz baskıya ve sansüre meydan okumaya devam ediyor. İşçi filmleri festivali direnişi sokaktan sahneye, sahneden sokağa taşıyor.

Perdeyi açalım ve İşçi Filmleri Festivali, yasaklarla, baskılanan insanların, filmleri sansürlenen sinemacıların, grevleri yasaklanan işçilerin, KHK ile mesleğinden uzaklaştırılan öğretmenlerin, tutuklanan gazetecilerin, evde, okulda, işte sokakta “yaşamak istiyoruz” diyerek isyanı büyüten kadınların, çocuk işçilerin, mültecilerin, açım diyerek kendini yakan işsizlerin, yoksullaştırılarak intihara itilen emekçilerin, LGBTİ+’ların, engellilerin, emeği için direnenlerin, dayanışmanın sesi olup sarsın dünyayı. Bizler birlikteyken, yan yanayken güçlüyüz. Ve Sesimiz birlikteyken daha gür, geçen yılki festival çağrımızda da söylediğimiz gibi sessizlik sadece sinemada güzel.

Konuşmanın ardından gala filmi olam Misafir’in gösterimine geçildi. Film sırasında saat 20:00’da film durularak, kadınlar tarafından “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası dahilinde ses çıkarma eylemi yapıldı. Filmden sonra Rewşan Çeliker sahne aldı.

4 gün sürecek festivalde kısa ve uzun metrajlı belgesel ve kurmacadan oluşan toplam 57 film gösterilecek.

 

TARSUS

Tarsusta 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı. Festival kokteyl ile açılış yaptı. Düzenleme Komitesi adına Handan Topuz konuşma yaptı. Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dinsever sahneye çıkarak, festivali selamladı, etkinliğe emek verenlere teşekkür etti. Etkinlik Akustik Kültür Müzik grubunun konseri ile devam etti.Saat 20:00'de konser sonlanırken kadınlar "Kadın Cinayetlerini Acil Önle" diyerek herkesi ses çıkarmaya çağırdı. Salondan alkışlarla bir kaç dakika ses çıkarıldı. Etkinlik Esen Işık’ın Köpek adlı filmi ile son buldu. Etkinlikte uçurtma standı açıldı. Festival 11 kasıma kadar sürecek. Cumartesi günü Eğitimsende ilk gösterilecek Tebeşir filmi öncesi khklı öğretmenler yaşadıkları sürece dair aktarımlarda bulunacak.  Pazar günü sendika.org Editörü Ali Ergin Demirhanın "Suriyeli Mülteciler ve Biz" adlı söyleşisinin ardından mülteci kısa filmler seçkisi yer alacak. Sonrasında çocuk işçi ve işçi filmleri ile devam edecek. Festivalin son günü Hal işçileri ile Saksak Bir Tütün Belgeseli filmi ile özel gösterimde buluşulacak. 

Açılış konuşmasını yapan Handan Topuz’un şöyle konuştu:

Dayanışmaya ve daha çok bir arada olmaya ihtiyacımız olduğu şu günlerde, bu salonu dolduran tüm dostları Düzenleme Komitesi adına selamlıyorum. Hepiniz hoşgeldiniz.

Festivalin bu yılki organizasyonunda emek sarf eden Tarsus Halkevi, Tarsus Eğitim Sen ve festival emekçisi tüm arkadaşlara, ayrıca festivalimize katkı sunan Tarsus Belediyesi’ne, Antik Sahaf Kitabevi’ne, Oyun İstasyonu’na huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

İşçi Filmleri Festivali 14 yıldır, ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız, sansürsüz bir şekilde gönüllü emeği ve dayanışmayla devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak perdelerini açan festival, emeği ile geçinenlerin, direnenlerin sesini ülkenin dört bir yanına taşıyor.  Türkiye ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival Tarsus’ta ise bu yıl 3. Kez sinema severlerle buluşuyor. 

Piyasanın kurallarına uymayan, kendi sözünü kendi üreten bu festival sizlerin emekleriyle 14 yıldır dimdik yoluna devam ediyor. İyiki varsınız. 

Sinemaya, sahneye, sokağa sansür uygulandığı, seslerimizin kısılmaya, muhalefetin susturulmaya çalışıldığı şu günlerde Arkadaş Zekai Özger’in ‘Pencere’ şiirinden ilham alarak ‘Perdeyi aç sesin sarsın dünyayı’ temasıyla yola çıkan festivalimiz baskıya ve sansüre meydan okumaya devam ediyor. İşçi filmleri festivali direnişi sokaktan sahneye, sahneden sokağa taşıyor.

Perdeyi açalım ve yasaklarla baskılanan insanların, filmleri sansürlenen sinemacıların, grevleri yasaklanan işçilerin, KHK ile mesleğinden uzaklaştırılan öğretmenlerin, tutuklanan gazetecilerin, evde, okulda, işte sokakta ‘yaşamak istiyoruz’ diyerek isyanı büyüten kadınların, çocuk işçilerin, mültecilerin, açım diyerek kendini yakan işsizlerin, LGBTİt’ların, engellilerin, emeği için direnenlerin sesi olsun bu festival.  Aynı zamanda da dayanışmanın sesi olsun. Çünkü bizler birlikteyken, yan yanayken güçlüyüz. Bu birlikteliklerin, yan yana gelişlerin azalması bizleri güçsüzleştirir ve sessizleştirir. Oysa geçen yılki festival çağrımızda da söylediğimiz gibi sessizlik sadece sinemada güzel. 

Bu yıl festivalimiz 4 gün sürecek. Kısa metrajlı, uzun metrajlı, belgesel ve kurmacadan oluşan toplam 20 filmle seyirci ile buluşacak. Bu yıl festivalimiz bize gelemeyen hal işçilerine giderek bir ilki de gerçekleştirecek. Denizli’deki tütün işçilerinin hikayesini Çukurovalı işçilerle buluşturacak.

Bugün dayanışmayı güçlendirmek, sesimizi çoğaltmak, hikayelerimizi ve direnişimizi beyaz perdeye yansıtmak için buradayız.

Faşoağalara karşı direnen Kibar Feyzoların, Güloların  mücadelesini, umudumuzu, cesaretimizi daha da büyüterek gelecek festivallerde bayaz perdeye taşıma dileğiyle. 

Tarsusta 8 Kasım'da Tarsus Belediyesi Nikah Salonu'nda galası gerçekleşen 14.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bugün "Saksak Bir Tütün Belgeseli" filmi ile Tarsus Hal Kompleksindeki özel gösterimle hal işçileri ile buluşarak sona erdi. Festival Hafta sonu Eğitim Sende devam etti. Cumartesi günü KHK'lı öğretmenlerin sunumuyla başlayan programda gösterimler KHK'lı öğretmenlerin eme verdiği Tebeşir filmi ile başladı. Pazar günü Sendika.org Editörü Ali Ergin Demirhan'ın "Suriyeli Mülteciler ve Biz" adlı söyleşisinin ardından Mülteci kısa filmler seçkisi ile başlayan gösterimler, çocuk işçi ve işçi filmleri ile devam etti.