14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Karadeniz’de perdelerini açtı

Ct, 21/12/2019 - 21:11
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bu yıl 14.’sü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF) ’Perdeyi aç sesin sarsın dünyayı’ sloganıyla Karadeniz’de perdelerini açtı. Bölgede halkın yoğun ilgisiyle karşılanan festival Trabzon, Giresun, Artvin Borçka ve Hopa’da sinama severlerle buluştu.

 

TRABZON

14. yılında ‘’Perdeyi aç sesin sarsın dünyayı’’ sloganıyla düzenlenen İşçi Filmleri Festivalinin (İFF) Trabzon ayağı, 20 Aralık Cuma günü Trabzon Usta Park Otelde seyirciyle buluştu.

 

İşçi Filmleri Festivalinin Trabzon ayağı saat 18.00’da Usta Park Otelde kokteyl ile başladı. Kokteylin ardından festivalin Trabzon düzenleyicisi kurumlardan KESK adına Engin Nur, Trabzon Halkevi adına Orkun Zengin, Öğrenci Kolektifleri adına Ulaş Tanşi, Trabzon Sinema Derneği adına ise Serkan Türk festivali selamladı. Konuşmaların ardından Kolektif Müzik Atölyesi müzik dinletisi ile izleyicilerin karşısına çıktı.

Müzik dinletisinin ardından Yönetmeni Şükrü Alaçam olan ‘Locman’ filminin gösterimi gerçekleştirildi.

 

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 21-22 Aralık’ta seyirciyle buluşmaya devam edecek. 21 Aralık cumartesi günü yapılacak gösterimler Ruhi Türkyılmaz Sanat evinde, 22 Aralık Pazar günü ise Trabzon Halkevinde gerçekleşecektir.

 

GİRESUN

Giresun'da bu yıl ilk kez düzenlenen İşçi Filmleri Festivali Giresun KESK salonu'da seyirci ile buluştu.

Giresun Halkevi ve Giresun Eğitim-Sen şubesinin düzenlemiş olduğu festival bugün kokteyl ile başladı. KESK salonunda bir araya gelen izleyiciler ilk olarak ‘Locman’ filmini izledi. Yarın da devam edecek olan festivalin programı şöyle:

 

BORÇKA


İFF Borçkalı sinema severlerle buluştu: “Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı”

 

14 yıldır ulusal ve uluslararası 800’e yakın bağımsız filmi binlerce sinemaseverle buluşturan İşçi Filmleri Festivali (İFF) bu yıl "Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı" sloganıyla birçok ilde düzenlendi. Borçka’da 20-22 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, Artvin Çoruh Üniversitesi Borçka Acarlar MYO Konferans Salonu’nda Locman filminin gösterimi ile açılış yaptı.

14 Yıl, 14 Afiş Sergisi katılımcıların beğenisine sunuldu. Okan Subaş mini tulum dinletisiyle katılımcılara müzik ziyafeti sundu.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı açılış, Yücel-Müge çiftinin dans gösterisiyle başladı. Festivalin düzenleyicileri arasında yer alan DİSK Genel İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin yaptığı konuşmada, “asgari ücretin düşüklüğüne dikkat çekerek vergilendirmenin dışında tutulması gerektiğini” vurguladı. Katılımcılara teşekkür eden Bilgin, bu tür çalışmaların Borçka’da ve Artvin’de daha çok düzenlenmesi için ellerinden geleni yapacağını vurguladı.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan yaptığı konuşmada; “halkımız bana Borçka’yı kültür ve sanatla buluşturmak için oy verdi, Ercan Hoca’nın başkan olduğu yerde kültürel faaliyetlerin kayda değer bir artış göstermesi eşyanın tabiatı gereğidir. Bundan sonra da Borçkalıları kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Borçka’da yıkılan Şan Sineması’nda 28 yıl boyunca makinistlik yapan Hüseyin Yılmaz’a Borçka’ya sinemayı sevdirdiği için Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş tarafından bir plaket verildi. Ardından Yücel-Müge çiftinin ikinci dans gösterisi ilgiyle izlendi.

 

Borçka’da sinema kapandıktan sonra köy köy dolaşarak sinemayı halkla buluşturan Cengiz Keskin’in adına Muhammet Gençtürk’e Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan tarafından plaket verildi.

Locman filminin gösteriminin ardından filmin yapımcısı Oya Işıl Çuhadar ve yönetmeni Şükrü Alaçam’la söyleşilerek etkinlik sona erdi.

21 – 22 Aralık’ta Borçka Atapark Cafe, Yoyo Cafe ve Borçka Halkevi’nde festival kapsamındaki filmler halkın beğenisine sunuldu.

 

HOPA

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Hopa Programı, yönetmeni Şükrü Alaçam ve yapımcısı Oya Işıl Çuhadar’ın katıldığı ‘Lojman’ filiminin gösterimiyle gerçekleşti.

Kokteyl ile başlayan etkinlikte gösterim öncesi müzik dinletisi de yer aldı.