Seyran Umut Halkevi 1 Mayıs Şenliğinde Buluştu

Pt, 25/04/2016 - 16:15
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

24 nisan Pazar günü, “1 Mayıs’ta Ayağa Kalk” sloganıyla gerçekleştirilen şenlikte; eşitlik, özgürlük ve barış çağrısına kulak verenler buluştu.

Şenlik Gökhan Kılıç’ın ezgileriyle başladı. Gökhan Kılıç türkülerin ardından “1 Mayıs’ta alanlarda görüşmek üzere” diyerek ayrıldı.

Seyran Halkı, türkülerin ardından davul ve zurna eşliğinde halaylarla karanlığa ve diktatörlüğe meydan okudu.

Şenlikte Seyran Umut Halkevi adına söz alan Kanber Ağcaoğlu 1 Mayıs’ın tarihi önemine değindikten sonra şunları söyledi:

 

“ Bugün karşımızda %49,5 oranında oy alsa da ülkeyi yönetemeyen bir iktidar var. Ensar Vakfı’nda yaşanan çocuk tecavüzlerine bile sahip çıkmaları ne kadar sıkıştıklarını gösteriyor. Doğuda bir yangın devam ediyor, ancak sanmayın ki batı da bundan nasibini almıyor. Batıda da baskılarla 1 Mayıslar yasaklanmaya çalışılıyor. Bizler Halkevleri olarak 1 Mayıs’ta herkesi ayağa kalkmaya çağırıyoruz. Yıllardır söylediğimiz bir slogan var “ Tek yol sokak, tek yol devrim” bunu söylemeye devam ediyoruz”.

 

Konuşmanın ardından Kenan Şahbudak sahne aldı. İşçi  türküleriyle 1 Mayıs’ı selamlayan Şahbudak, Seyranlılarla birlikte marşlar da söyledi ve tüm performansı boyunca 1 Mayıs’ta sokaklarda olmak gerektiğine vurgu yaptı.

Kenan Şahbudak’ın ardından 1 Mayıs’ta Kolej Meydanı’na çağrı yapılarak etkinlik halaylarla sonlandırıldı.