Eskişehir'de yaz okulu üç ayrı şenlikle sona erdi

Pt, 14/07/2014 - 19:21
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Eskişehir’de bu yıl üç yerde yapılan Yaz Okulu üç ayrı coşkulu şenlikle sona erdi.

Kurtuluş Mahallesi’nde ilk Yaz Okulu


Bu yıl Kurtuluş Mahallesi’nde ilk defa yapılan Yaz Okulu yoğun ilgiyle karşılandı. Kapanış şenliği tüm velilerin ve mahalle sakinlerinin katılımıyla coşkuyla geçti. Yaz okulu çalışmalarının sergilenmesi ve sahneye çıkmaları öğrencileri mutlu ederken kendilerine güvenlerini arttırdı. Veliler gönüllü öğretmenlere emeklerinden dolayı teşekkür ederken çocuklarının yaz okulunda ne kadar mutlu olduklarını vurguladılar. Çalışmalarıyla sahneye çıkan öğrencilerin etkinlik sonunda mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Esentepeli çocuklardan Aziz Nesin oyunu


Eskişehir’deki bir diğer ilk de Esentepe Mahallesi’ndeydi. Çok çeşitli derslerle geçen bir ayın sonunda kapanış şenliği yapıldı. Hazırlıklarını sergileyen çocuklar sahneye çıkmanın heyecanını yaşadı. Aziz Nesin’in Anıtı Dikilen Oyun oyunuyla birlikte çocuklar ritim, koro ve şiir gruplarıyla da sahne aldılar. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan şenlik, coşkuyla geçti. Halkevleri'ne kapısını açan Esentepeliler, çocuklarının böyle bir dayanışma içinde yer almalarından mutluluk duyduklarını anlatırken seneye de Halkevleri'ni beklediklerini söylediler.

Gültepe’de Tolga Sağ konseriyle coşkulu kapanış


Gültepe’de yaz okulu kapanış şenliğinde on binler Cemevi yanında bulunan toprak sahayı doldurdu. 7 yıldır mahallede yapılan kampanya, bu sene yoğun yine katılımla sonuçlandı.

Şenlik, önce açılış konuşmalarıyla başladı. Gültepe adına Gültepe Halkevi Başkanı Gül Aldemir; “Yıllardır mahallemizde, Halkevi üyeleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri ile yaz okulu kapsamında parasız eğitim nasıl yapılırmış gösteriyoruz” dedi.

Eskişehir’de üç bölgede yapılan yaz okulu gönüllü eğitmenleri, sahneye davet edildi. Emeklerinin karşılığı olmasa da birer adet Halkevleri yaz okulu kupası takdim edildi.

Bir ay boyunca devam eden yaz okulunun finalinde çocuklar sahnede yerini almışlardı. Tiyatro, Koro ve Halk oyunları sergilendi. Bomba yapan Bay Bilgin’e ‘Bombalar yapılmasın, artık çocuklar ölmesin.’ mesajları verildi.

Şenlikte son olarak bağlamasıyla, deyişleriyle sahneye çıkan Tolga Sağ “Bizler ölümü çok iyi bilenleriz. Maraş’ta, Sivas’ta yakılanlarız. Gezi’de öldürülen Ali İsmailleriz, Berkinleriz. Bizler darağacına giden Yusuflar, Denizler, Pir Sultanlarız. Bizleri ölümle korkutamazsınız. Bizler ölümle doğmuşuz zaten.” Diyerek yitirdiklerimize ve mücadele edenlerimize selam yolladı.

Gecenin sonunda ise yüzlerce kişi halaya durdu. Barışı ve kardeşliği çocuklarımızın getireceği umuduyla bir yaz okulunu da geride bıraktık.

Halkevleri Tanıtım Broşürü

Halkevleri 2008-2010 (video)

Duyuru Listesi

Halkevleri mail listesine üye olun duyuru, etkinlik ve halkevleri ile ilgili diğer haberler mail adresinize gelsin.