Dikmen Dayanışması: " Eşitlik ve Laiklik için Kadın Forumunda Buluşuyoruz!"

Pa, 21/08/2016 - 13:08
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Dikmen Dayanışmasının çağrısıyla kadınlar, mevcut durum ve kadınlara yönelik eşitsizlik politikalarının arttığı gündemi konuşmak üzere forumda bir araya geldiler. Dikmen Ahmed Arif Parkı'nda bir araya gelen kadınlar eşitliği ve laikliği değerlendirdi.

Forumda konuşmacı olarak Filiz Kerestecioğlu, Ankara Üniversitesi akademisyeni Bedriye Poyraz, Halkevleri Hukuk Dairesi'nden Avukat Sevinç Hocaoğulları, Avukat İlke Işık'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

"Kadınlar darbenin ne demek olduğunu 12 Eylül'den çok iyi biliyorlar. Biz darbenin panzehiri demokrasi derken onlar idam ve silahlanmayı getirmeye çalıştılar. Bütün siyasi ideolojiler ve dinler temelini kadın erkek eşitsizliği üzerine kurmuştur. Kadın meselesi toplumsal meseledir. Bu yüzden tek yol mücadeledir." ifadelerine yer verildi.

Halkevleri Hukuk Dairesi- Sevinç Hocaogulları: "Kadınlar darbede en çok mağduriyet yaşayanlar oldu. Biz kadınlar; kadın erkek eşitliğine getirmeyenlerin demokrasiyi de getirmeyecegini biliyoruz." dedi.

 

Forum dinleyicilerinin soru ve önerileriyle devam etti. Dikmenli Kadınların mahalle ve sokaklardaki güvenlikleri için "balkonlarında bir özsavunma aracı olarak saksı bulundurma" önerileri herkes tarafından ilgi topladı.

 

Etkinlik kadınların birliktelik ve mücadele sözleriyle son buldu.