Ankara’da Hayır Meclisleri Kuruluyor

Sa, 17/01/2017 - 10:12
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara’nın çeşitli mahallelerinde bu haftasonu toplanan halk meclisleri Hayır toplantıları aldı. Toplantılardan halk meclislerinin “Hayır Meclisleri” olarak toplanması kararı alındı. Çeşitli milletvekilleri, dernek yöneticileri, sokak ve mahalle temsilcilerinin katılım sağladığı toplantılarda genel gündem değerlendirmesi yapıldı. Yaklaşan referandum sürecinde solun sola propaganda yaptığı ve kendi içine kapandığı değil, toplumun en geniş kesimine ulaşıldığı ve başkanlık sisteminin Türkiye için ne anlama geleceğinin anlatıldığı bir çalışmanın örgütlenmesi gerektiği yönündeki ihtiyaca dikkat çekildi. Başkanlığa Hayır sürecinin kapı kapı gezilerek örgütleneceği sürecin ilk adımları atıldı.

ERYAMAN:
15 Ocak Pazar günü Eryaman Botanik Düğün Salonu’nda “hayır diyenler” buluştu. CHP Milletvekilleri Şenal Saruhan, Bülent Kuşoğlu, CHP Ankara il başkanı Adnan Keskin ve Halkevleri MYK üyesi Betül Öztürk’ün konuşmaları ile başlayan forumda “Hayır Meclisleri”nde örgütlenme çağrısı yapıldı. Ardından Hayır süreci hakkında Eryaman halkı söz aldı.

EGE:

15 Ocak Pazar günü Ege-Cengizhan mahalle meclisinde bulunan yedi köy derneği yöneticisi, Cengizhan mahallesi muhtarı, sokak ve mahalle temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı alındı. Hayır sürecini meclisler olarak örgütleme kararı alınan toplantıda köy dernekleri kendi iç çalışmalarını başlatacağını belirtti. Sürece destek veren köy dernekleri yerel broşür veya stickerlarını çıkartma kararı aldı.

KEÇİÖREN:

15 Ocak Pazar günü Keçiören Halkevi’nde “Anayasa Değişikliği, Başkanlık Sistemi ve Mücadele” konulu etkinlik yapıldı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Sercan Aran'ın konuşmacı olduğu etkinlikte tasarıya ilişkin değerlendirme sonrası forum gerçekleştirildi. Sokakta aktif, etkin bir mücadele çizgisiyle Hayır Meclisleri’nde buluşma ve örgütlenme kararı alındı. Mahalle toplantılarının en geniş kesime ulaşması ve yaygın propaganda çalışması yapılması için kadınların “Hayır Günleri” örgütlemesi kararlaştırıldı.

MUTLU:
Mutlu, Kutlu ve General Zeki Doğan Mahallesi halklarıyla kurulan “Mahalle Meclisi” toplandı. Gündemi “başkanlık sistemi, anayasa değişikliği, madde bağımlılığı ile mücadele ve yeşil alan sorunları” olan meclis her ay toplanma kararı aldı.

SEYRAN:

Seyran'da Başkanlığa HAYIR diyenler buluştu, Başkanlığa Hayır Meclisi Kuruldu.

 

15 Ocak pazar sabahı Seyranbağları'nda Seyran Umut Halkevi öncülüğünde, Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara muhabiri Sinan Tartanoğlu'nun katılımıyla geniş katılımlı bir kahvaltı gerçekleştirildi.

 

Başkanlık sistemi, anayasa değişiklikleri, sistemin neler getirdiği gibi konuların ele alındığı kahvaltıya Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Başdemir ve Genel Sekreteri Kemal Özcan, Arıçalanı Köyü Derneği Başkanı Satılmış Ardıç, Emlek Sarıkaya Köyü Derneği Başkanı Mustafa Özarslan, Mescit Köyü Derneği Başkanı Hasan Hasgül, Delikkaya Köyü Derneği Başkanı Murat Akyüz, Türkiye Birlik Partisi Genel Sekreteri İlhami Polat, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Yöneticisi Gönül Çalışkan ve Seyranbağları'ndan çeşitli mahallelerin muhtarları da katıldı.

 

Kahvaltıda başkanlık sisteminin Türkiye için açık faşizm anlamına geldiği, her gün bombaların patladığı, ekonomik krizin ve şiddetin giderek dozunun arttığı ülkemizde Tayyip Erdoğan'ın iktidarını sağlamlaştırmak için getirilmek istendiği değerlendirmesi yapıldı.

 

Etkin bir "Başkanlığa Hayır" sürecinin örgütlenmesi için Seyranbağları'ndan başlayarak Ankara'nın tüm bölgelerinde mahalle mahalle, sokak sokak, apartman apartman gezilmesi gerekliliğinden bahsedildi.

 

Toplantının sonuç bölümünde Seyranbağları'nda referandum sürecinde çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülmesi için "Seyranbağları Hayır Meclisi" kurulmasına karar verildi. Tüm kurumların katılım göstereceğini belirttiği bu "Hayır Meclisi" içerisinde gerekli görev dağılımını gerçekleştirmek ve sürecin aktif öznelerini ortaya çıkarmak adına "Seyran Hayır Diyor Komitesi" ve kadın düşmanı gerici saldırıları bertaraf etmek üzere "Kadın Komitesi" kuruldu.

ŞAHİNTEPE:

Şahintepe-Şirintepe-Fahrikorutürk Halk Meclisleri ilk toplantısını 14 Ocak Cumartesi akşamı Mislerovacığı Köy Derneği’nde gerçekleştirdi. Tüm mahalleliyi mahallesine, ülkesine, geleceğine, onuruna sahip çıkma çağrısı gerçekleştirildi. Şahintepe-Şirintepe-Fahrikorutürk Halk Meclisleri’nde mahalle ve ülke sorunlarını tartışmak için köy derneklerinde toplantılar alma kararı çıktı. Bu doğrultuda ilk buluşma Dedesliovası Köy Derneği’nde gerçekleşti.

TUZLUÇAYIR:

15 Ocak Pazar Günü Tuzluçayır-Çağlayan-Kartaltepe Mahalle Meclisi, Ethem Sarısülük Kütüphanesi'nde, dördüncü toplantısında bir araya geldi. Mahalle problemlerinin konuşulduğu mecliste ülkenin içinde bulunduğu son süreç değerlendirildi. Gündem değerlendirmesinin ardından meclisin "Başkanlığa Hayır" diyenlerin meclisi olarak çalışmalarına devam etme kararı alındı.