Yeni Akit, Halkevleri’ne tazminat ödeyecek

Ct, 20/10/2018 - 15:16
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Hukuk Dairesi, Halkevleri’nin eğitim alanındaki gerici uygulamalar üzerine yayımladığı raporlama çalışmalarını hedef gösteren Yeni Akit gazetesinden tazminat kazandıklarını duyurdu.

2015 yılı Şubat ayında yayımlanan “XIII. Halkevleri Eğitim Hakkı Raporu: Eğitimde Gerici Uygulamalar” başlıklı rapor basında geniş yer bulmuştu.

Yeni Akit de bu raporu “Bunlar din düşmanı” başlığı ile haberleştirmişti. Haberin spotunda “Yıllarca dindar kesimi baskı altına alıp tek parti döneminde Kur’an’ı yasaklayarak ezanı Türkçeleştiren CHP zihniyeti şimdi de CHP’nin arka bahçelerinden Halkevleri’nde hortladı. Halkevleri’nin hazırladığı ‘gerici’ raporda okullarda din derslerinin gereksiz olduğu, mescitlere ihtiyaç olmadığı savunularak din düşmanlığı bir defa daha gözler önüne serildi” ifadelerine yer verilmişti.

Halkevleri Hukuk Dairesi de bunun üzerine gazetenin yayın sahibine ve haberi yapan gazeteciye manevi tazminat davası açtı.

Muhabir “başlık ve spot benim değil” dedi

Haberi yapan muhabir bizzat duruşmadaki beyanında kendi yazdığı haber başlığı ve spotun yayımlanan başlık ve spot olmadığını değiştirildiğini söyledi.

Halkevleri’nin avukatları da başlık ve spot haricindeki haber içeriğindeki ifadelerin basın özgürlüğü kapsamında kaldığı ve asıl gerçeğe aykırı ve Halkevleri’ne karşı halkta kin ve nefret uyandırmaya, yanlış bir algı oluşturmaya, bir siyasi parti ile ilişkilendirmeye çalışan bölümün başlık ve spot olması, bu bölümün haberi yapanın dışında değiştirilmesi sebebiyle haberi yapan gazeteci yönünden açtığı davadan feragat etti.

Yeni Akit ödeyecek, tazminat öğrenciler için kullanılacak

Gazetenin yayın sahibi yönünden devam eden davanın karar duruşması bugün (11 Ekim 2018) görüldü. Duruşmada mahkeme başlık ve spotun Halkevleri’nin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu, basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğinden bahisle Yeni Akit Gazetesi Yayın Sahibi aleyhine devam eden davanın kabulüne karar vererek Yeni Akit’in 2500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Halkevleri Hukuk Dairesi konuya ilişkin yayımladıkları açıklamada “Bu tazminatın ise geleceğimiz çocuklarımızın eğitim masraflarında kullanılacağını” belirtti.