Ulaşımda soyguna son! Damatlara, oğullara, yandaşa rant, peşkeş kıyak! Halka ise zam, yoksulluk! - Cihan Uyanık

Cu, 07/07/2017 - 16:09
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşıma yüzde 13 civarında zam yaptı. Buna karşın AKP’nin Hükümeti işçilere bunun yarısı kadar yani sadece yüzde 7,5 zam yapmayı ‘uygun’ gördü. Yani halkın maaşı kendi cebine girmeden fazlasıyla AKP’nin cebine girmiş oldu!

Hayır! Bu zammı kabul etmiyoruz!

Belediyeler, sermayesi halkın vergilerinden oluşan kamusal hizmetle yükümlü kurumlardır. Ama ne yazık ki özel şirketlerden daha acımasız şekilde halkı sömürüyorlar. Bu kadar pahalı taşımalarına karşın ulaşım gayriinsani koşullarda balık istifi sağlanıyor. Ne ilginçtir ki yolcu yoğunluğu az da olsa, çok da olsa metrobüslerde balık istifi durum değişmiyor. Çünkü AKP belediyeciliğinin toplu taşımada temel amacı halkın rahat ulaşımı değil, maksimum kar elde etmektir. Öyle ki AKP’nin kendi yarattığı yandaş medyası dahi bu zammı meşru görmedi. Görmediği için de içerisinde ‘zam’ kelimesi geçmeyen zam haberleri yapmaya çalıştı! Yüzde 13’lük fahiş zammı “fiyat ayarlaması” diyerek yutturmaya çalıştı.

Adaletsizlikte sınır tanımıyorlar!

İBB’nin toplu ulaşıma zam yaptığı bu günlerde İSPARK yolsuzluğu da patladı. Yıllardır ya zarar eden ya da zarardan kıl payı yırtan, yol kenarlarına arabasını park eden her vatandaştan adeta haraç toplayan bu kurumun faaliyetlerinin neden sürdürüldüğünü anlamak zordur. Zordur çünkü yol kenarlarına park eden vatandaştan para toplarken zarar edilmesi akla aykırıdır. Zarar ediliyorsa sürdürülmesi akla aykırıdır.

Ancak, patlayan skandaldan anlaşılan, sürdürülmesinin tek gerekçesi İBB yetkililerinin ceplerine giren para imiş. Ortaya çıkan yolsuzluğun faturasını ise halka kesiyorlar, açığı zamla kapatmaya çalışıyorlar. Geliri gideri bu kadar kolay hesaplanabilen bir kurumda bu kadar yolsuzluk yapıyorlarsa, hesapları daha karmaşık olan kurumlarda ne kadar yolsuzluk vardır düşünün. Nasıl olsa AKP iktidarı sayıştayı devre dışı bıraktı ve mahkemeler de emirle çalışıyor.

AKP iktidarı, belediyeleri ve mega projeleriyle kurduğu tezgahlarla taraftarlarını zengin ederken halkın cebinden sürekli para hortumluyor. 3. Köprü, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tünelinin 2017’nin ilk 4,5 aylık toplam zararı 803 milyon TL’dir. Halktan yol yaptık diyerek oy isteyen AKP iktidarı, zararı köprüden geçen geçmeyen tüm halktan tahsil etmek istiyor. Deli Dumrul sadece köprüden geçenlerden para alıyordu, AKP geçen geçmeyen herkesten alıyor.

Bizler bir kez daha söylüyoruz: parasız, nitelikli ulaşım haktır ve insanca koşullarda bir ulaşımı kazanana kadar bu zamların karşısında olacağız!

ZAM GERİ ALINSIN, YOLSUZLUK YAPANLARIN MALLARINA EL KONULSUN

ULAŞIMDA DA ADALET ŞART!

Cihan Uyanık

İstanbul Halkevi Başkanı