Tarık Akan'ın gölgesini, heybetini hep yanıbaşımızda hissedeceğiz - Volkan Yosunlu

Cu, 16/09/2016 - 21:26
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ne çok eksildik son yıllarda, ne çok değerlimiz uzak düştü artık bizden. Şimdi de Yeşilçam’ın yakışıklısı, politik filmlerin öfke yüklü ifadesi, istisnasız her yaştan kişinin en az bir kahkahasına sebep olan Tarık Akan’ı yitirmenin üzüntüsünü taşıyoruz. 

"Sanatçı dediğin andan itibaren; dünyaya bakışı, yaşamı, görüşleri, her şeyi politiktir. Bu politik düşünce hiçbir zaman gerici, muhafazakâr, tutucu bir politika değildir." diyen ve bu sözlerini kendi yaşantısına ilmik ilmik işleyen bir oyuncu , bugün ayrıldı aramızdan.

Ülkenin 1 Mayıslarında da yerini aldı, uzun adımlarıyla, Haziran isyanındaki umut fotoğrafında da. Tekel direnişindeki çadırlarda da sesini birleştirdi direnişteki işçilerle. Eyvallah etmedi sarayın sofrasına, kardeşliği paylaşan güneşin sofrasına bağdaş kurdu her zaman. Tercihini emekten ve özgürlükten yana olanla omuz omuza yürümekten yana koydu. Sıcacık gülümsemesini bıraktı özgürlük yolunda yürüyen sinemacılara, oyunculara, halkına.

Halkevleri olarak özgür, kardeşçe yaşayacağımız ve emeğin iktidarını kuracağımız günlere kadar hep yanı başımızda hissedeceğiz gölgesini, heybetini. 

Tüm sevenlerine baş sağlığı diliyor, sinema dünyasının bu acı kaybını yüreklerimizde hissediyoruz.

Volkan Yosunlu

Halkevleri Kültür Sekreteri