Tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı otobüste sokakta her yerdeyiz!

Pa, 08/01/2017 - 22:15
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bugün (8.1.2017) Ankara Yüksel Caddesinde buluşan Ankara Kadın Platformu "Herhalde direniyoruz" diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi

4 Ocak 2017 tarihinde Etimesgut hattı Özel Toplu Taşıma Aracına binen bir kadın, otobüsün şoförü tarafından tecavüze uğradı. “Birine söylersen seni bulur yine tecavüz eder, sonra da boğazını keserim” diyerek tehdit etti. Bunun üzerine bugün Ankara Kadın Platformu basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada; “Yaşadığımız ülke, şort giydiğimiz için otobüste şiddete uğradığımız, parkta spor yaptığımız için saldırıya uğradığımız, barış dediğimiz için eşitlik, özgürlük dediğimiz için, yaşam biçimimize karışamazsın laiklik gerek dediğimiz için şiddete uğradığımız, gözaltına altına alındığımız, tutuklandığımız bir ülke. Böyle bir ülke istemiyoruz dediğimiz ve isyanımızla direndiğimiz bu günlerde, Ankara’da adeta Özgecan Aslan katliamını hatırlatan bir tecavüz yaşandı.4 Ocak tarihinde Etimesgut hattı Özel Toplu Taşıma Aracına binen bir kadın, otobüsün şoförü tarafından tecavüze uğradı. “Birine söylersen seni bulur yine tecavüz eder, sonra da boğazını keserim” diyerek tehdit etti. Can güvenliğimizin olmadığı otobüsler, parklar, sokaklar, hayatlar istemiyoruz. Bedenimize, emeğimize ve kimliğimize yönelik her tehdit, her saldırı, her türlü şiddet, her tecavüz karşısında biz kadınlar artık susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diyen kadınlar “OHAL’iniz tecavüz, bu halimiz isyandır”, “şiddete tacize tecavüze son”, “geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” ve “yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.

Açıklama; “Dayanışma ile güçlenecek yaşamlarımıza sahip çıkacak ve erkek egemen sisteminize teslim olmayacağız. Bu beden, bu ülke, bu hayat bizim” denilerek sona erdi.