Soma Katliamı'nda gerçek sorumlular yargılanmadıkça bu dava kapanmaz!

Pt, 09/07/2018 - 11:25
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

13 Mayıs 2014'te ülkemiz tarihinin en büyük işçi katliamlarından birisi Soma'da yaşandı. 301 maden işçisi hayatını kaybetti. Patronların kar hırsı, işçilere dayatılan taşeron ve güvencesiz çalışma sistemi ve iktidarın güvencesiz çalıştırmayı sağlayan sermaye yanlısı politikaları Soma Katliamı'nın ve bütün işçi cinayetlerinin temel sebebidir. 

Soma Katliamından sonra bilindiği gibi AKP iktidarı alıştığımız benzer ezberleri tekrarladı. "Fıtrat", "başka yerlerde de oluyor" dediler. Enerji bakanı 3 gündür gömlek değiştiremediğini fedakarlık olarak anlattı. Acılı madenci ailelerini tepki gösteriyorlar diye tekmelediler. Kazadan sonra ortaya çıkanlar 301 madencinin göz göre göre ölüme gönderildiğini somut bir şekilde ortaya koydu. Patronların, denetimleri doğru  yapmayan kamu görevlilerinin, Enerji bakanlığı'nın, Çalışma Bakanlığını'ın, dönemin başbakanının Soma Katliamı'nda sorumluluğunun olduğu ispatlandı. Ancak bu güne kadar yapılan yargılamalara hiçbir kamu görevlisi ve iktidar mensubu dahil edilmedi, haklarında soruşturma açılmasına dahi izin verilmedi. İşçilerin avukatlarının bu yöndeki talepleri her defasında reddedildi.  

9 Haziran'da Soma Katliamı'na ilişkin davada karar açıklanacak. Bizler için ise Soma Davası bizim için  katliamda sorumluluğu bulunan herkes yargılanana, cezalandırılana; güvencesiz, taşeron çalışma sistemi son bulana kadar kapanmayacak. 9 Haziranda işçi aileleriyle birlikte olacağız.


Dilşat Aktaş - Nuri Günay 

Halkevleri Eş Genel Başkanları