Şırnak’taki katliamın sorumlusu AKP’dir!

Dilşat Aktaş | Çar, 18/10/2017 - 22:56
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Şırnak’taki katliamın sorumlusu AKP’dir!
17 Ekim günü saat 15.00 sıralarında Şırnak'ta Cudi dağı eteklerinde bulunan kömür madeninde göçük meydana geldi. Göçük sonucunda Şırnaklı 7 maden işçisini kaybettik. 
Neoliberal çürümüş vahşet düzenin  tezahürü AKP iktidarı döneminde işçi katliamları sistematik bir biçimde devam ediyor. Son 15 yıl içerisinde yaşanan binlerce iş cinayetine bir yenisi daha eklenmiş, AKP ve besleye besleye doyuramadığı patronlarının kar ve rant hırsı, alınterleriyle ekmek kavgası veren emekçileri bir kez daha katletmiştir.
Katliamdan sonra Enerji Bakanlığı, alınan bir kararla sahanın faaliyetinin 2013 yılında durdurulduğunu, yaşanan göçüğün kaçak maden faaliyeti sırasında ortaya çıktığını söylemiştir. Oysa Şırnak'taki ocağın yıllardır özel sektöre ihale edildiği, en son 2017 yılının mart ayında maden sahasının TKİ tarafından üç firmadan oluşan bir iş ortaklığına ihale edildiği ortaya çıkmıştır. Bakanlık tarafından kaçak (!) olduğu söylenen maden faaliyeti sonucu çıkan kömürler TKİ kantarlarından geçerek işyerlerine ve illere dağıtılmıştır.
Her iş cinayeti ve işçi katliamından sonra olduğu gibi, AKP ülkemizin kaynaklarını peşkeş çektiği şirketlerin görevlilerine cezai yaptırım uygulayarak sorumluluğu üzerinden atmaya çalışmaktadır. Madeni dört yıldır kaçak bir şekilde çalıştıran ve işçileri katleden firma kadar, kaçak çalışmaya, denetimsizliğe, taşerona, kısacası kar hırsı için emekçilerin canını hiçe sayanları besleyen AKP de katliamdan sorumludur! 
Emekçilerin eli çürümüş iktidarınız yıkılana kadar yakanızda olacak. Üreten yöneten olacak, AKP ve sermaye düzeni yıkılacak!
Dilşat Aktaş
Halkevleri Genel Sekreteri