Ortadoğu halkları Siyasal İslamcı iktidarlar ile askeri faşist darbeler arasında tercih yapmak zorunda değildir

Oya Ersoy | Çar, 03/07/2013 - 18:47
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Türkiye'deki Haziran isyanından sonra Mısır halkının yeniden ayağa kalkıp çalınan devrimini geri alma çabası askeri darbeyle engellenmeye çalışılıyor.

Dün neoliberal-gerici politikaların temsilcisi Hüsnü Mübarek iktidarına karşı ayağa kalkan Mısır halkının isyanını manipüle etmeye çalışan ve Muhammed Mursi’yi iktidara getiren, Amerikancı Mısır ordusunun kendisidir. Ancak bu manipülasyon çabaları uzun vadede tutmamış, daha bir yıl olmadan Mısır halkı yeniden Tahrir meydanını doldurmuştur. Bu kez Tahrir Meydanı’nda yüz binlerin “Mursi istifa etmeden sokaklardan ayrılmayacağız” haykırışları yükselmektedir.

Amerikancı Mısır ordusu bu kez de askeri darbe ile Mısır halkının meşruiyetini yitirmiş bir İslamcı iktidarı alaşağı edip iktidarı kendi eline almasını önlemeye çalışmaktadır.

Ortadoğu halkları Siyasal İslamcı iktidarlar ile askeri faşist darbeler arasında tercih yapmak zorunda değildir. Her ikisi de emek, demokrasi ve özgürlük düşmanı olan bu işbirlikçi neoliberal alternatifler karşısında halkın seçeneği kendi bağımsız siyaseti ve iktidarıdır. Bu seçenek ne kışlalarda ne başkanlık saraylarındadır. Bu seçenek Taksim’de ve Tahrir’dedir.

Kahrolsun diktatörlük ve faşizm, yaşasın halk demokrasisi.

Oya ERSOY

Halkevleri Genel Başkanı