Onur Yürüyüşü yasaklanamaz! Faşizmin karanlığını gökkuşağıyla yırtalım

Ct, 30/06/2018 - 13:53
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bu yıl 16.sı düzenlenen Onur Haftası’nın bu seneki teması “SINIR”. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Onur Haftası Pazar günü gerçekleşecek Onur Yürüyüşü ile tamamlanacak. Valilik son üç yılda olduğu gibi bu yıl da İstanbul Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Geçtiğimiz yıllarda Onur Yürüyüşü’nü, Ramazan ayına denk gelmesi bahanesiyle engelleyen valilik bu yılda yürüyüşe katılacakların güvenliklerini alamayacaklarını söyleyerek yürüyüşün düzenlenmesini uygun bulmadığını bildirdi.

Valilik, kolluk yahut herhangi bir devlet organizasyonu LGBTİ+ların güvenliğini almayı hiçbir zaman tercih etmedi. LGBTİ+ların uğradığı fiziksel, cinsel, ekonomik ve sosyal şiddeti önlemek için hiçbir adım atmadı. Bir işe gidebilmek, bir üniversitede okuyabilmek, bir hastanede sağlık hakkından yararlanabilmek, bir mahallede barınabilmek, insanca ve eşit koşullarda yaşamak için mücadele eden LGBTİ+’lar, bunların yanında devletin önüne çıkardığı engellere ve polis şiddetine karşı da mücadele etmek zorunda kaldı. Ama tüm yasaklara ve baskılara rağmen “Alışın buradayız!” demekten asla vazgeçmedik.

Her türden cinsiyet kimliğinin ve cinsel yönelimin kendi biricikliğinin onuruyla eşit ve özgür bir şekilde var olabileceği, eşit yurttaşlık haklarına sahip olacağı, şiddetsiz bir yaşam sürebileceği, kendini tüm kendine haslığı ile gerçekleştirebileceği bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Bu yüzden de var olmaktan, sokakta olmaktan, cinsiyetçiliğin, heteronormativitenin, nefretin hüküm sürdüğü bir coğrafyada onuru kutlamaktan, nefretin karşısına aşkla dikilmekten geri durmayacağız.

AKP, iktidarı boyunca genel ahlak normlarıyla, gericilikle, ayrımcılıkla ve şiddetle LGBTİ+ların yaşam alanlarını her geçen gün biraz daha daraltmaya çalışıyor. Ama bizler, faşizmin karanlığını gökkuşağıyla yırtıp atmak için, varlığımızın önüne çizilen sınırları aşmak için bu onurlu yürüyüşün bir parçası olmaya devam edeceğiz!

Valilik ne derse desin! Eşit, özgür, insanca bir yaşam için 1 Temmuz Pazar saat 18.00’da Onur Yürüyüşü’ndeyiz!

 

HALKEVLERİ