Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ ne yapılan saldırıyı kınıyor, kundakçıları tanıyoruz! - Volkan Yosunlu

Pt, 20/02/2017 - 22:10
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

 

Yıllardır doğaya, kadına, bilime, sanata kısacası insana dair ne varsa düşmanca bir dille saldıran, iktidarını kindarlık ve nefret üzerine inşa eden zihniyetin tezahürünü dün gece yaşanan kundaklama girişiminde tekrar gördük. Müjdat Gezen Sanat merkezi insanca bir yaşama dair hiçbir fikri olmayan gerici zihniyetin kiralık elleriyle yakılmaya çalışıldı.  

Hem de hiç şaşırmadığımız bir dizi süreçle gerçekleşti bu saldırı. Öncesinde yandaş medyanın en çirkin ve saldırgan öznesi olan AKİT gazetesi ve televizyonunda Müjdat Gezen; küfredilerek, kadın bedeni üzerinden üretilen iğrenç sözlerle hedef gösterildi. Gezen’in sanatçı kimliği ve binlerce öğrencinin sanat eğitimi almasını sağladığı kurum aşağılık bir dille gerici tetikçilere servis edildi. Sonrasında malum saldırı gerçekleşti, yine aynı paçavra bu haberi ahlaksızca bir ifade ile paylaştı.

Bu saldırının faillerini Sivas’tan tanıyoruz, otobüsün içinde mini etek giydi diye saldıranlardan tanıyoruz. Biz bu saldırının faillerini kadın düşmanı politikaların kalemşörlerinden, siyasetçilerinden tanıyoruz.

Bu saldırının hedefinin sanat, bilim ve özgürlük yolundaki yürüyen herkes olduğunun farkındayız. Yaktığınız hiçbir ateş, ağzınızdaki hiçbir tehdit bu yolda yürüyen insanlara geri adım attıramayacaktır.

Gericiliğin karanlığını yırtacak, insanca bir yaşam için laik bir toplumu sanatla yeniden inşa edeceğiz.

Halkevleri olarak Müjdat Gezen Sanat Merkezi ailesine geçmiş olsun diliyor,  saldırıyı kınıyoruz.   

Volkan Yosunlu

Halkevleri Kültür Sekreteri