Lice'de savaşın ve zulmün üstüne yürüyenlerin yanındayız

Ct, 29/06/2013 - 19:59
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık karakoluna ek binalar yapılmasını protesto etmek isteyen halkın üzerine ateş açan askerler bir kişiyi öldürdü, 10 kişiyi de yaraladı. Dün Roboski’de bugün Lice’de savaş değil barış isteyen Kürt halkına saldıran AKP gerçek niyetini bir kez daha göstermiştir.

Dün Lice’de “Savaş değil Barış İstiyoruz” pankartı ile yürüyen halkın üzerine ateş açılması, AKP iktidarının Kürt sorununda sözde "çözüm" politikalarının gerçek yüzünü gösterdiği noktadır.

Gezi’de başlayan kardeşlik, eşitlik, dayanışma devam ediyor, Barış sokakta kuruluyor! 

Gezi Parkı’nda “topçu kışlası” yapılması ile ilgili olarak “ben öyle diyorum öyle olacak” diyen, "Akillerle" yaptığı toplantıda "anadilde eğitim programımızda yok, koruculuk kaldırılmayacak, karakol ve baraj yapımları sürecek, seçim barajı inmeyecek” diyen Tayyip Erdoğan’a haftalardır halkın sokaklardan verdiği yanıt bellidir: "Senin ağzından çıkan her söz kanun olmayacak!"

Ülkenin dört bir yanında AKP faşizmine karşı özgürlük ve demokrasi için sokakları dolduranlar, dün Lice’de halkın üzerine ateş açılması üzerine direnişin sürdüğü forum alanlarından meydanlara “Diren Lice seninleyiz”, "Tayyip'in destanı, Lice'de sürüyor", ”Her yer Lice her yer direniş” sloganlarıyla yürüyerek Lice halkıyla dayanışmalarını göstermiştir.

Bu ülkede yaşayan halklar, savaşı ve ölümü değil eşit, özgür, barış ve kardeşlik içinde bir ülkede yaşamayı hak etmektedir.

Barış ve çözüm isteniyorsa korucu alımları, baraj ve karakol/kalekol inşaatları derhal durdurulmalı, Kürt halkının demokratik taleplerine yanıt verilmelidir.

Halkevleri olarak Lice'de hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ın yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralananların bir an evvel iyileşmelerini umut ediyoruz.

Lice'de savaş ve zulme karşı direnenlerin yanındayız.

AKP'nin halkların barış umuduna açtığı ateş karşısında kazanan barış ve kardeşlik için ülkenin dört yanında AKP faşizmine meydan okuyan halklar olacak.

Oya Ersoy

Halkevleri Genel Başkanı