Körfez Halkevi mühürlenemez, bilimsel ve laik eğitim mücadelesi engellenemez!

Sa, 20/03/2018 - 19:48
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hukuksuz bir kararla Körfez Halkevi’ni bugün saat 16.00’da mühürlemeye gelen zabıta ekipleri ve çevik kuvvet polisleri, karşılarında çocuklarımızın geleceği için mücadele eden, aydınlık yarınlar için atölyeler örgütleyen şubemize sahip çıkan onlarca insanla karşılaştı. Zor kullanmaktan, halka saldırmaktan başka bir çaresi olmayan polis ekipleri, içlerinde Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan’ın da olduğu 12 üyemiz hukuksuzluğa direndiği için gözaltına alındı. Halkevleri 86 yıllık bir halk örgütüdür, kamu yararına bir dernektir. Halkevleri eğitim, kültür ve sanat örgütüdür. Körfez Kaymakamlığı, Kocaeli Valiliği, Kocaeli İl Milli Eğiti Müdürlüğü organize bir suç işliyor. Soruyoruz: Kocaeli sınırları içinde kaç merdiven altı tarikat, cemaat yurdu var?

Bir kez daha söylüyoruz: “Bu karar hükümsüzdür! Ensar’ı aklayanlar, yurtları cemaatlere peşkeş çekenler, eğitimi ‘dindar ve kindar nesil yetiştireceğiz’ diyerek gericileştirmeye çalışanlar Halkevleri’ni, bu ülkenin aydınlığını mühürleyemezler! Bu ülke için faydalı bir şey yapacaksınız; merdiven altı tarikat yuvalarını, yasadışı cemaat yurtlarını, çocuk istismarının üzerini örten vakıfları kapatın.

Halkevleri bu ülkede bilimsel ve laik eğitim için mücadele edendir, çocukların gülüşüdür; çocukların gülüşünü çalamazsınız! Halkevleri çocukları bilimle, sanatla tanıştırmaya, laik ve bilimsel eğitim mücadelesine kesintisiz bir biçimde devam edecek. Halkevcilere boyun eğdiremeyecekler. Çocuklar özgürce büyüsün diye mücadelemiz devam edecek!

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu