Kız çocuklarına “ensesti” reva gören Diyanet hesap versin

Cu, 08/01/2016 - 18:56
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu’nun inanç, ibadet, ahlak ve sosyal hayat ile ilgili gelen sorulara verdiği cevapların cinsiyetçi, ırkçı, mezhepçi içeriği başta biz kadınlar olmak üzere tüm toplumsal yaşamı hedef alıyor.

“Alevilerle evlenilmez”, “nişanlılar baş başa kalamaz, el ele tutuşamaz” açıklamalarından sonra Diyanet bu sefer de “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” sorusuna “Haram değildir. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir.” cevabını verdi.  Gelen tepkiler sonucu açıklama siteden kaldırılmış olsa da “suç unsuru” taşıyan bu soruya “dini gerekçelere” dayandırılarak verilen, kadın düşmanı, gerici ve ensesti meşrulaştıran cevabı Diyanet’in kadın düşmanı zihniyetini en çirkin biçimiyle gösterdi.

Biliyoruz ki iktidarın ve onun gerici politikalarının uygulayıcısı haline gelen Diyanet’in söylediği tek bir söz dalga dalga yayılmakta, bu zihniyetten beslenen erkeklerin meşru dayanağı haline gelmektedir. Hayatlarımızı çevreleyen gerici politikaların Diyanet’in fetvalarıyla yaşamımızı şekillendirmesine izin vermeyeceğiz.  Diyanet yaptığı açıklamalayla ensest ve tacizi meşrulaştırarak suç işlemekte, milyonlarca kız çocuğunu savunmasız bırakmaktadır.  Böyle bir saldırı karşısında sessiz kalmayacağız. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında derhal soruşturma başlatılsın. Biz kadınlar eşitliğe, yaşamımıza sahip çıkacağız ve gericilerden hesap soracağız. 

 

Dilşat Aktaş

Halkevleri Kadın Sekreteri