Kınamak yetmez! Gericiliğe karşı laiklik mücadelesini yükseltecek, yaşamı savunacağız! - Oya Ersoy

Pa, 01/01/2017 - 17:08
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

2017’nin ilk saatlerinde eli kanlı katiller ülkemizi yine kana buladı. İstanbul Reina’da gerçekleştirilen saldırıda 39 insanımız hayatını kaybetti, 65 yaralı vatandaşımız yaşam mücadelesi veriyor.

Katliam göstere göstere gelmiştir.

Günler öncesinden “Müslüman yılbaşı kutlamaz” propagandası yapan gazeteler, köşe yazarları, bildiri dağıtan gericiler, diyanetin Cuma hutbesi, gerici mezhepçi çağrılara göz yuman yetkililer katliama zemin hazırlamıştır.

AKP/Saray iktidarı ise katliamın ardından her zamanki gibi hiçbir sorumluluk üstlenmemiştir.

Katliamın ardından İstanbul valisi hayatını kaybedenlerin ve yaralıların sayısını verdi, başbakan ve içişleri bakanı katliamı kınadı, Diyanet İşleri Başkanı Cuma hutbesinde yılbaşı kutlayanları gayrimeşru ilan etmemiş gibi günah çıkardı. Her zamanki gibi katliamın ardından açıklama yapan yetkililer hiçbir sorumluluk üstlenmedi, istifa eden olmadı.

Ancak bizler üstlerini örtmeye, gizlemeye çalışsalar da sorumluları biliyoruz.

Günlerdir manşetlerinde, köşe yazılarında yılbaşı kutlamalarını hedef gösteren gazete ve köşe yazarları, okullara “kültürel değerlerimize uygun değildir” diyerek yılbaşı etkinlikleri yapılmasın talimatları gönderen milli eğitim müdürlükleri sorumludur.

Hristiyanları ve yılbaşını kutlayanları “katil, kâfir, yoz, gayrimeşru” ilan ederek hedef gösteren bildiriler dağıtan gericiler, Cuma hutbesinde yılbaşı eğlencelerini gayrimeşru ilan eden Diyanet İşleri Başkanlığı sorumludur.

Kadınların nasıl giyineceğine, nasıl güleceğine, ne zaman dışarı çıkıp ne zaman parka gideceğine kadar karar veren gerici erkek egemen kadın düşmanı iktidar sorumludur.

Yıllardır gerici, mezhepçi, cihatçı çeteleri destekleyip, ülkemize yerleştirenler, Selefi cihatçılar için Türkiye’yi eylem ve örgütlenme sahası haline getiren politikalarıyla AKP/Saray iktidarı sorumludur.

Artık Yeter!

Bir güne daha katliamlarla, ölüm haberleriyle başlamak istemiyoruz. Derhal yaşamımızı kuşatan her türlü gerici, mezhepçi politikalara son verilmeli hükümet yaşadığımız tüm katliamların, patlayan bombaların, silahlı saldırıların sorumluluğunu üstlenerek istifa etmelidir.

Biliyoruz ki bu katliamları; Cihatçılara toplumsal zemin sunan gerici politikaları ve bu ülke topraklarını cihatçıların hedefi haline getiren savaş politikalarını durdurarak, gericiliğe, diktatörlüğe karşı laiklik ve özgürlük mücadelesini yükselterek tarihin çöplüğüne gönderebiliriz.

Halkevleri olarak; demokrasiden, laiklikten, barıştan yana olan herkesi diktatörlüğe, gericilere ve gericiliğe karşı laiklik mücadelesini yükseltmeye, yaşamı savunmaya çağırıyoruz.

Gericilik öldürür, laiklik yaşatır!

Hükümet istifa!

Oya Ersoy

Halkevleri Genel Başkanı