Katliamları durdurana kadar YETER demeye devam edeceğiz!

Ct, 17/12/2016 - 15:41
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Katliamları durdurana kadar "YETER" demeye devam edeceğiz!

Bugün yeni bir katliama daha uyandık! 
Bir hafta içinde iki katliam yaşadık bu ülkede. 10 Aralık günü 81 ilde 40 bin polisle yapılan huzur operasyonlarının ertesi günü İstanbul’un en merkezi yerlerinden birinde, Beşiktaş’ta yaşanan katliamda 44 insanımızı kaybettik, 150 insanımız yaralandı. Katliamın 7. gününde ise bombalar bu sefer Kayseri’de patladı. Kaç kişinin yaralandığı, kaç kişin ise yaşamını kaybettiğini daha tam olarak bilmiyoruz. Saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 
Ülke 6 aydır OHAL’le yönetiliyor, demokrasi isteyenlere, barış ve kardeşlik diyenlere, özgürlük diye haykıranlara OHAL diyerek kapatılan meydanlar bombacıların, intikam çağrısı yapanların dolaştığı meydanlar haline geliyor.

Eşitlik, özgürlük, demokrasi isteyenlerin sesi kısıldıkça ülke her geçen gün birlikte yaşamın değil düşmanlığın, ölümün ve zulmün ülkesi haline geliyor.

AKP’nin “ya kaos ya istikrar” nutukları arasında kaosu da istikrarsızlığı da biz yaşıyoruz.

“Ya kaos, ya istikrar” diyerek ülkeyi kendisine mecbur bırakmak isteyenler, bu ülkenin insanlarına yaşam değil şehitlik vadedenler yine hamasi söylemleri sürdüreceklerdir. Biz ise savaşın karşısında barışı, ölümün karşısında yaşamı, düşmanlığın karşısında kardeşliği ve eşitliği savunmaya devam edeceğiz.

Savaş siyasetinin uygulamaya konduğu ilk andan beri bunun çok ağır bedelleri olacağını, gerek Ortadoğu’da gerekse de ülke içinde yürütülen AKP politikalarının ülkemizi karanlığa sürükleyeceğini bu ülkedeki akıl ve vicdan sahibi herkes söyledi. Ve şimdi ne yazık ki bu karanlığın içerisinde yaşıyoruz. İktidarda kalmanın yolunu başkanlık rejiminde görenlerin savaş ve baskı politikalarının ağır bedelini halk ödüyor.

Bu memleket bizim! Biz bu ülkenin emeği ile geçinenleri, tüm ortak değerlerini üretenleri; kadınları, gençleri, yaşlıları…
Biz bu ülkenin ortak kültürünü temsil eden; Türkleri, Kürtleri, Arapları, Lazları, Çerkezleri, Alevileri, Sünnileri…
Biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz!

Bizler bombalara, katliamlara alışmayacağız. Bu kanlı karanlığı yok edene kadar yeter demeye devam edeceğiz. Savaş ve katliam politikalarının da, bombalarla, kör şiddet ve terör eylemlerinin de karşısında durmaya devam edeceğiz.

Oya Ersoy 
Halkevleri Genel Başkanı