Katiller bugün Sultanahmet’teydi! İnsanlığın başı sağolsun

Sa, 12/01/2016 - 15:21
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bomba bugün İstanbul’un göbeğinde patladı, katliam bu kez Sultanahmet Meydanı’ndaydı. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırıda resmi rakamlara göre şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.

Ne yazık ki, ülkemiz AKP iktidarın yıllardır uyguladığı çatışmacı iç ve dış politikanın acı sonuçlarını yaşamaktadır. Ortadoğu’da emperyalist politikalar ekseninde cihatçı çeteleri destekleyen, insani yardım yalanıyla TIR’lar dolusu silah taşıyan, savaşı ülke içinde tırmandıran iktidar yaşadığımız katliamların sorumlusudur.

İktidarda kalmanın yolunu meydanlarda binlerce insanın ortasında bomba patlatılmasında, savaş çıkartmakta, katliam yapmakta arayanlar yaşananların sorumlusudur.

Sorumluluğunun gayet farkında olan iktidar, bundan önce de olduğu gibi bu katliamda da ilk önce yayın yasağı getirmiş, sonra da bu durumu kendi iç ve dış operasyonel çıkarlarına gerekçe haline getirmeye çalışmıştır.

Daha olay yeri inceleme ekipleri bölgedeyken, Tayyip Erdoğan saldırının intihar eylemi olduğunu ve Suriye kökenli bir eylemci tarafından gerçekleştirildiğini açıklamış, böylece Suriye’ye yönelik “müdahale” hesaplarına zemin oluşturma çabasına girmiştir.

Gerçek bütün çıplaklığı ve acısıyla ortada durmaktadır.

Bizler yaşanan katliamı lanetliyoruz. Ölenlerin yakınlarının ve tüm insanlığın başı sağolsun. Barıştan, kardeşlikten, insanca yaşamdan yana olan herkesi her gün ölüm kusan bu politikaları durdurmak için daha fazla mücadele etmeye çağırıyoruz.

Oya Ersoy

Halkevleri Genel Başkanı