İşte AKP demokrasisi: Evine göz konan depremzedeye çadır da yasak!

Sa, 13/04/2010 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bugün Kocaeli'nde AKP demokrasisinin örneklerinden biri yaşanmıştır. Barınma hakkı mücadeleleriyle gündeme gelen Arızlılı depremzedeler, Valiliğin kendilerine uyguladığı baskıları protesto etmek için çadır kurmak isteyince çevik kuvvet polislerinin vahşi saldırısıyla karşı karşıya kalmışlardır. İşledikleri insanlık suçunu örtbas etmeye çalışanlar olayı görüntülemeye çalışan basın mensuplarına da saldırmıştır.

Çok sayıda depremzedenin yaralandığı saldırının ardından, Arızlı konutlarını çınlatan ambülansların siren sesleri AKP’nin demokrasiyle neyi kastettiğini tüm topluma anlatmıştır.

Irak hükümetinin hibe ettiği paralarla yapılan konutlardan depremzedeleri çıkararak buraya bürokratları yerleştirmek isteyen Kocaeli valiliği mücadele sonucu geri adım atsa da bu kez depremzedelerden aidat toplamak istemekte, ödeyemeyen depremzedeler haciz tehdidiyle yüz yüze kalmaktadır.

AKP iktidarı, evlerine el koyamadığı Arızlı halkına karşı hınç içindedir. Bu öfke karşılıklıdır ve Halkevciler’in yeri her zaman halkın barınma hakkı mücadelelerinin yanı olacaktır.


Nuri Günay

Halkevleri İstanbul Şubesi Başkanı
Halkevleri 1. Bölge Temsilcisi