İhmaller inkarlar can almaya, sorumlular üstünü örtmeye devam ediyor!

Pa, 16/12/2018 - 12:04
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sabah saatlerinde Ankara-Konya seferini yapmakta olan yüksek hızlı tren, Yenimahalle Marşandiz istasyonuna giriş sırasında kılavuz trenle çarpıştı ve bu kaza sonucunda resmi açıklamalara göre 9 yurttaşımız hayatını kaybederken 51 yurttaşımız ise yaralandı.

Ankara’da yaşamını yitiren yurttaşlarımız için üzüntümüz büyüktür, acılı ailelerin ve tüm yaralı yurttaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Daha Çorlu’da 25 kişinin ölümüne neden olan facianın üzerinden beş ay geçmiş ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın bir hafta önce “Tüm hatlar 24 saat kontrol altında” demişken bu kazanın haberini aldık. Üstelik Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası 7 yıl önce “Hattın sertifikasyon raporunu göremedik. Ankara-Konya hattından kaygılıyız” açıklamasını yapmış ve hiçbir yetkili bu açıklamaya yanıt dahi vermemişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, "Saat 06.30'da Ankara Garı'ndan hareket eden tren, 06.36 sularında Yenimahalle ilçesi motor istasyonu civarında yol kontrolünden dönen lokomotifle kafa kafaya çarpışarak elim bir kaza meydana gelmiştir” diyor. Hayır! Bu elim bir kaza değil ihmaller silsilesinin, uzmanların uyarılarını ciddiye almamanın sonucudur. Bu kaza insan hayatını ve kamu yararını görmezden gelen politikaların sonucunda meydana gelmiştir.

Onlar “Yol yaptık” diye bağırırken meydanlarda, insanlar çöken yollarda, otobüs duraklarında, tren raylarında can veriyor. Bir de üstüne Resmi Gazete’den “müjdeliyorlar”: Türkiye Uzay Ajansı kuruldu! Türkiye, isimden ibaret içi boş kurumlarla yönetilemez. Yüzlerce işçinin canına mal olan 3. Havaalanıyla, ne olduğu meçhul “Milli Uzay Programı”yla övünmeden önce hesap versinler. 41’i Pamukkale’de 25’i Çorlu’da ve 9’u daha bugün meydana gelen tren kazasında ölen 75 yurttaşımızın hesabını versinler.

Halkevleri olarak kamu hizmetinin en üst düzey sorunlusu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan başta olmak üzere sorumluluğu bulunan tüm yetkilileri istifaya davet ediyoruz.

Aklı ve bilimi hiçe sayan, insan hayatını ve kamu yararını görmezden gelen iktidara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Susmayacağız, hesap soracağız!