HAYATIMIZ VE HAKLARIMIZ İÇİN KADIN DÜŞMANI TEK ADAM İKTİDARINA HAYIR!

Ct, 04/02/2017 - 17:06
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

HAYATIMIZ VE HAKLARIMIZ İÇİN KADIN DÜŞMANI TEK ADAM İKTİDARINA HAYIR!

Kadınların emeğinin üstüne basarak iktidara geldiler. Ve kadınların emeğini yok sayan, kadın düşmanlığını körükleyen 15 yıllık bir iktidar dönemini devirdiler. Şimdi, 15 yıllık iktidarlarında yaşananların sorumlusu başkalarıymış gibi, tepelerindeki tek adam için karşılıksız çek yöntemiyle mutlak iktidar istiyorlar. Erkek şiddetinin, cinayetlerin; tacizin ve tecavüzün; çocuk istismarının, erken yaşta evliliklerin, yoksulluğun, güvencesizliğin; savaşın, güvenlik korkusunun ve krizin çözümü “tek başlılık”, “güçlü iktidar, güçlü icraat, güçlü istikrar” diyorlar. Evde, işyerinde, tarlada ve siyasette karşılıksız emeğiyle hayatı sırtında taşıyan; bu dünyada cehennemi yaşayan kadınlara “güvenlik, gelecek, kalkınma” adına ahlaksız teklifler götürüyorlar. Kadınlardan, hayatlarının ipini tek bir adama teslim etmelerini istiyorlar.

Hayır! Kadınlara, bu iktidarın 15 yıllık kadın düşmanlığı sicilini unutturamazsınız! Hayır! Kadınları, sahte “güvenlik, gelecek, kalkınma” vaatleriyle satın alamazsınız! Hayır! Hayatımızın ipini uzun, kısa, şişman, zayıf hiç bir adama teslim etmiyoruz! Hayır! Kadınların, çocukların ve ülkemizin kaderini tek bir adama emanet etmiyoruz! Hayır! Sahte vaatlere, ahlaksız tekliflere karşı hakikati haykırmaya devam ediyoruz! Hayır! Bu ülkenin yarısını oluşturan kadınları; aynı mahallede; aynı işyerinde ve ayrı ayrı evlerde aynı sorunları yaşayan kadınları, tek bir adamın iktidarı için bölüp, birbirlerine düşman etmek isteyenlere karşı tüm kadınlar için, kadınlarla birlikte, kadınlara sesleniyoruz!

Aynı mahallede yaşıyoruz, adamları boş ver, kadın kadını dinler; kadınların sesine kulak ver!

“Kadına yönelik ayrımcılığa son verdik” diyenlere, kadın erkek eşitliğine inanıp inanmadıklarını sor!

“Başörtüsü sorununu çözdük” diyenlere, Aladağ’daki yurtta yanan başörtülü kız çocuklarını; babası yaşta adamlarla evlendirilen çocuk gelinleri sor!

“Yaşam tarzının güvencesiyiz” diyenlere,  tecavüz, cinayet davalarında neden hep erkeklere indirim verdiklerini; kadın cinayetlerine münferit dediklerini; Ensarcılara, tekmecilere neden kol kanat gerdiklerini sor!

“Kadına karşı şiddeti yok edeceğiz” diyenlere, bugüne kadar kadınları koruyan bütün anayasa ve yasa maddelerini neden hiçe saydıklarını, yasaları işe yaramaz hale getirdiklerini; kadın sığınma evlerini kapattıklarını sor!

“Yetkimiz olsa neler yaparız” diyenlere, yetkileri olsa kürtaj yasasında, tecavüzü aklama yasasında neler yapacaklardı, onu sor!

“Kadınlara iş vereceğiz” diyenlere,  kadınların miras hakkını, boşanma hakkını gasp eden yasa maddelerini neden çıkardıklarını sor! İş cinayetlerinde ölenleri sor; sendikalaştığı için işten atılan kadınları; neden 15 yıldır kadınları işten mahrum ettiklerini sor!

“Üç çocuk doğur, annelik kutsaldır” diyenlere, kimin çıkarı için hangi savaşta öldürtmek için diye sor!

“Kalkınma, yol” diyenlere, yok ettikleri tarımını; yok ettikleri derelerini;  yıktıkları mahallelerini sor!

 

Kadın hayır meclislerinde örgütlenmeye!

Tüm bu soruların cevabını en güçlü, en kararlı, en yan yana halimizle “kadın hayır meclislerinde” veriyoruz. Kadın hayır meclislerinde, örgütleniyor ve özgürleşiyoruz. Dayanışma ve umudu büyütüyor, sesimize ses verip çağalıyoruz.

 

Biz kadınlar, hayır hayır demektir, yaşadık; biliyoruz.

Kürtaj hakkımızı elimizden almak istediler, hep birlikte hayır dedik, birleştik ve güçlendik.

Kadın cinayetlerine karşı haklarımızı savunduk, erkek şiddetine karşı hep birlikte hayır dedik, birleştik ve güçlendik. Tecavüzü aklama yasasına karşı, hep birlikte hayır dedik, birleştik ve güçlendik.

Şimdi hayatımız ve haklarımız için, tek adam iktidarına karşı hep birlikte hayır diyoruz.

Tek bir adamın mutlak iktidarının, bizi kurtaracağı safsatasına karşı, kendi tarihinin ve hayatının ipini kendi eline alan tüm kadınlarla birlikte meclisler, komiteler, halkalar, çemberler halinde örgütleniyoruz! Tüm kadınları, bu büyük kadın dayanışmasının parçası olmaya; kadınları bölenlere karşı, kadınların HAYIRında birleşmeye çağırıyoruz!

 

 Gülşah Öztürk

Halkevleri Kadın Sekreteri