Halkevleri'nden iktidarın sözcüsü Yeni Akite cevap

Pt, 12/09/2016 - 23:53
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İktidarın sözcüsü Yeni Akit’in Halkevleri Yaz Okulu’nu “Halkevleri terörist yetiştiriyor” diyerek hedef almasının ardından Halkevleri Eğitim Sekreteri Betül Öztürk bir açıklama yaparak on yıldır olduğu gibi bugün de binlerce çocuk, yüzlerce gönüllüyle karanlığın karşısında umut olmaya devam edeceklerini belirtti

Saray-AKP sözcülüğünde sınır tanımayan Yeni Akit Gazetesi bu sefer gündemine Halkevleri’nin 10 yıldır yoksul mahallere giderek yaptığı, gericiliğin karşısında bilimi örgütlediği, paralı eğitimin karşısında başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösteren Halkevleri Yaz Okulu’nu hedef aldı.

“Ensargillerin karşısında Halkevleri Yaz Okulu var”

Yeni Akit’in Halkevleri Yaz Okulu’nu hedef almasının ardından Halkevleri Eğitim Sekreteri Betül Öztürk bir açıklama yaparak “Yeni Akit Halkevleri Yaz Okulu’nu hedef gösteriyor çünkü; AKP’nin gerici, mezhepçi, piyasacı, ırkçı, cinsiyetçi eğitim politikalarının, Ensargillerin karşısında laik, bilimsel, kamusal eğitim ilkelerini rehber edinmiş Halkevleri Yaz Okulu var” diyerek açıklama yaptı.

“Çocuklar sokaklarda özgürce oynasın diye Halkevleri Yaz Okulu var”

Yeni Akit’in çocukların Berkin’in resmini taşıdığı fotoğrafı özellikle hedef gösterdiğini belirten Öztürk “Halkevleri Yaz Okulu çocuklarının elindeki Berkin Elvan resminden rahatsız olmuş. Yeni Akit istediği kadar rahatsız olsun ama şunu da unutmasın; Halkevleri Yaz Okulu, çocuklar oyun oynadığı sokakta gaz fişeğiyle vurulmasın, savaşlarda ölmesin, çalıştırılmasın, atölyede, organize sanayide, madende canını yitirmesin, ihmal, istismar ve şiddete maruz kalmasın, erken yaşta çocuk evlilikler son bulsun, özgürce oyun oynasın, düşünebilsin, sorgulasın, bilimsel eğitim alabilsin diye var” dedi.

“Yeni bir dünyayı çocuklarımızın kahkahalarıyla inşa edeceğiz”

Yeni Akit’in “Karanlığın karşısında umut olmak”tan rahatsız olduğunu belirten Öztürk yeni bir dünyayı çocukların kahkahalarıyla inşa edeceklerini belirtti. Öztürk “Ensargillerin, gericiliğin, piyasacılığın karşısında başka bir dünyanın mümkün olduğunu dün yaptığımız gibi bugün de göstereceğiz. Sizin karanlığınız karşısında yeni bir dünyayı çocuklarımızın kahkahalarıyla inşa edeceğiz” dedi. Halkevleri Eğitim Sekreteri Betül Öztürk’ün açıklamasının tamamı şöyle:

Yeni Akit bu sefer de Halkevi Yaz Okulu hakkında yaptığı “Halkevleri terörist yetiştiriyor” başlıklı haberi ile “gazetecilik başarısı”na imza atmış. Gazeteciliğin evrensel ilkelerinin değil AKP/Saray iktidarının gerici, ırkçı, mezhepçi ilkelerinin sözcüğünü yapmayı, AKP/Saray iktidarına karşı mücadele eden herkesi hedef göstermeyi yayın politikası haline getirmiş, Yeni Akit gazetesi her fırsatta Halkevlerine saldırmayı ihmal etmiyor.

Haber başlığının “Halkevleri terörist yetiştiriyor” diye yazılmasını yayın ilkelerini düşündüğümüzde anlamak çok kolay. Çünkü Yeni Akit gazetesinin ve sözcülüğünü yaptığı iktidarın “dindar, kindar, itaatkar nesil” yetiştirme hedefiyle seferber ettiği cemaatlerin, tarikatların, AKP’nin gerici eğitim sisteminin, yağma, talan, soygun düzeninin en büyük korkusu “Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller.” Çünkü; AKP’nin  gerici, mezhepçi,  piyasacı, ırkçı, cinsiyetçi eğitim politikalarının, Ensargillerin karşısında laik, bilimsel, kamusal eğitim ilkelerini rehber edinmiş, her yıl binlerce çocuğa ulaşan Halkevi Yaz Okulu var. Bu yüzden Yeni Akit’i Karaman’da Ensar Vakfı’nın yurdunda gerçekleşen çocuk istismarı değil “Dünyayı Verelim Çocuklara” diyerek gerçekleştirdiğimiz Halkevi Yaz Okulu rahatsız ediyor.

Yeni Akit, Halkevi Yaz Okulu çocuklarının elindeki Berkin Elvan resminden de rahatsız olmuş. Yeni Akit istediği kadar rahatsız olsun ama şunu unutmasın; Halkevi Yaz Okulu, çocuklar oyun oynadığı sokakta gaz fişeğiyle vurulmasın, savaşlarda ölmesin, çalıştırıldığı atölyede, organize sanayide, madende canını yitirmesin, ihmal, istismar ve şiddete maruz kalmasın, erken yaşta çocuk evlilikler son bulsun, çocuklar özgürce oyun oynasın, düşünebilsin, sorgulasın, laik-bilimsel eğitim alabilsin diye var.

Halkevi Yaz Okulu’na kızlı erkekli katılındığını vurgulamayı unutmamış Yeni Akit. Evet Halkevi Yaz Okulu’nda çocuklar kızlı-oğlanlı oyunlar oynuyor. Saray’ın zihinlere yerleştirmeye çalıştığı “kadın erkek eşit değildir” söylemini cinsiyet eşitliği atölyelerinde çocuklarla birlikte yerle bir ediyoruz.

Halkevleri olarak bir kez daha ilan ediyoruz, on yıldır dayanışma ile yoksul mahallelerde yaptığımız yaz okullarımızda binlerce çocuğumuz, yüzlerce gönüllü eğitmenimizle gerici, mezhepçi, ırkçı, cinsiyetçi, piyasacı eğitim sisteminizin, karanlığınızın karşısında umudu örgütlemeye devam edeceğiz.  “Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller” için Halkevi Yaz Okulu’nda çocuklarımızı bilimle, sanatla, sporla, müzikle buluşturmaya, AKP karanlığının karşısında çocuklarımızla umudu bağıra bağıra, kahkahalarımızla örgütlemeye devam edeceğiz. Mezhepçi-cihatçı çetelere toplumsal zemin yaratan tarikat ve cemaatlerin okullarının, yurtlarının kapatılması, eğitimde bir cemaatin yerini “müsterih olun”ması istenen yeni tarikat ve cemaatlerin almaması için laik, bilimsel, kamusal eğitim mücadelesini büyüteceğiz.

Gericiliğin, tarikat ve cemaatlerin karşısında Halkevi Yaz Okulu var!