Halkevleri Hopa Sel-Heyelan Raporu (25-26 Ağustos 2015 )

Çar, 26/08/2015 - 12:22
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sel atıkları nedeniyle ‘duble’ sahil yolunun gidiş yönü Arhavi’den itibaren kapalı olduğu için tek yön gidiş geliş olarak kullanılıyor. Su kendi yolunu yaratmış ve dağdan aşağıya çok sayıda şelaleler oluşmuş. Arhavi-Hopa arasındaki Tünel ve Hopa-Kemalpaşa 1.Tünel kapanmıştı. 

(Yılın yarısında kapalı olurmuş.) 

Yol boyunca denizden gelen çöpler var. Deniz, kimi yerlerde çöp doldurularak yapılan yolun altındaki çöpleri yukarı taşımış.

 Hopa’da şu an yaşanan afetin bir bölümünün nedeni sahil yolunun bir set işlevi görüp derelerin denize ulaşmasını engellemesinden dolayı yerleşim yerlerinin göle dönüşmesidir.Özellikle kot farkının en fazla olduğu, yoldan daha alt seviyede kalan SUGÖREN mahallesi afetten en fazla etkilenen yerlerden. Köy tamamen su ve çamur altında. Bütün alt katları su basmış durumda. Çünkü yerleşim yeri ile deniz arasında bulunan sahil yolu, yerleşimden bir kat kadar daha yüksek. 

Yine Hopa merkez mahallelerinden SUNDURA mahallesi de benzer bir durumda. Evlerin giriş katları tamamen su altında, selin taşıdığı çamur alt katlara dolmuş. Sundura mahallesi hem Sundura esnafının, hem de Hopa merkez esnafının depolarının olduğu mahalle olmasından dolayı ciddi zararlar ortaya çıkmış.

 SUGÖREN’in etrafındaki Hopa merkeze bağlı köyler yine heyelandan en fazla etkilenen yerler.

Papilat (Papatya köy)’da heyelan var. Acil yardım gerekiyor. Halk evlerine giremiyor, ciddi olarak beslenme sorunu var. 2 kayıp var kesin. Nejla ve Melek Kakşi (17 yaşında bir kız çocuğu ve engelli halası) 

Yeşilköy yolu kapalı. 22 kişi köyde mahsur kalmış durumda. 

Başoba, Yoldere, Eşmekaya, Hendek, Çimenli, Narlı, Yeşilköy, Güvercinli köyleri de yoğun etkilenen köyler. Sugören ve Sundura mahalleleri hasar tespit ve acil yardıma ihtiyacı olan mahalleler.

Kemalpaşa beldesinde de etkili olan sel ve heyelan sebebiyle, beldede bulunan bazı işyerleri, Kemalpaşa Halkevi, ziraat odası temsilciliği ve muhtarlara ait ofisini de su ve çamur basmış durumda. Halkevinin tüm eşyaları kullanılamaz hale gelmiş durumda, kütüphanesi ise tamamen tahrip olmuş. 

Bütün gün Elektrik ve Su yoktu. Telefonlar kesikti. Elektrikler 19.00 civarında geldi. Bütün gün Belediye ve Kaymakamlığa ulaşılamadı. Yardım ve kurtarma çalışmaları görülemezken bol miktarda çevik kuvvet ve jandarma Hopa (ve köylerinde) sokaklarında dolaşırken görülebiliyor.

Heyelan ve selin vurduğu köylere arama ve kurtarma ekibi göndermeyen yetkililer, cenazelere jandarma ve çevik kuvvet gönderdi.

Hopa halkı kendi yaralarını kendisi sarıyor. Yollarını, sokaklarını, evlerini, dükkanlarını temizlemeye çalışıyor, haber alınamayan köylere ulaşmaya çalışıyor, yerel örgütlerin oluşturduğu dayanışma masası dayanışmayla temin ettiği içme suyu ve yemekleri köylere, mahallelere ulaştırmaya çalışıyor.

Kayıp insanlar var, bildiğimiz halen bulunamayan 3 kişinin olduğu yönünde. Dileğimiz yeni hayat kayıplarının olmamasıdır. 

Hayatını kaybedenler: 

3’ü Yoldere, 3’ü Kanlıdere, 1’i Kuledibi, 1’i Yeşilköy, 1'i Sundura  olmak üzere 9 kişi selde yaşamını kaybetti.

Hacer Kara (56)

Altan Kara (60)

Funda Toksoy (41)

Sabri Acıbadem (41)

Nermin Demir (59)

Emniyet Gedik (55)

Ünsal Gedik (41)

Erdal Eren Gedik (17)

Taha Su (5 yaşında) (26 Ağustos'ta)

Kayıplar

Nejla Kakşi

Melek Kakşi

Hopa’da demokratik kurumlarla birlikte bir kriz masası oluşturuldu. Yardım çalışmaları buradan koordine edilmeye çalışılıyor. Halkevleri olarak halkı sel durumunda sağlık koşulları konusunda uyaran ve önlemleri belirten bir broşür hazırladık ve yaygın dağıtımını yapacağız.

Yine Halkevleri Hukuk dairemiz sel mağdurlarının zararlarının tespiti için yapılması gerekenlere dair bir broşür hazırladı.

Acilen kanalizasyon sisteminin işler hale getirilmesi gerekiyor. Halkın temiz içme ve kullanım suyuna ihtiyacı var. Altyapının devre dışı kaldığı kentte atık sular nedeniyle hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Çocuklar baskın sularıyla oynuyor. Halkın beslenme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Heyelan tehdidi devam ediyor. Riskli bölgelerde yaşayan halkın sağlıklı ve güvenli koşullarda tahliye edilmesi, kalabilecekleri sağlıklı, güvenli mekanların düzenlenmesi gerekiyor. Halkın bu konularda bilgilendirilmesi gerekiyor.

Sonuç

Halkın tepkisine rağmen yapılan Karadeniz Sahil Yolu, mücadelelere rağmen Artvin bölgesine yapılan HES ve baraj projeleri, dere yataklarının imara açılması, plansızlık, yetersiz alt yapı yatırımları, derelerin "doğayla derenin ilişkisini bozuyorsunuz" itirazlarına rağmen ıslah çalışmaları adı altında betonla doldurulması bugün Hopa başta olmak üzere Arhavi ve Borçka'da da etkisini gösteren yıkımın nedenleridir. 

Daha fazla "kar" için yağma ve talan politikalarına imza atanlar, 13 yıldır halkın karşısına polisi, jandarmayı dikerek sermayenin yolunu açan AKP iktidarı, şirketler bu yıkımın sorumlusudur.

Dereler üzerine yapılı köprüler, bölgeye uygun değil, sel durumunda taşınan ağaç ve kayaların tıkaması sonucunda adeta bende dönüp taşkına yol açıyor.

Sundura mahallesinde bulunan dere yataklarının beton tünellere alınması, selin taşıdığı materyallerin tünelleri tıkaması sonucu sel sularının mahalle içine taşmasına sebep olmuştur. Sahil yolu tüm sahil boyunca bir set işlevi görerek her yağmurda baskınlara neden olmaktadır. 

Ayrıca sahilden yol açmak için yapılan kazıların sonucunda oluşan dik-yapay uçurumlardan sık sık kayalar koparak sahil yoluna yuvarlanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda büyük kopmaların olması kaçınılmazdır. Bu yağmurda küçük ölçekli kopmaların yaşanması ve araçlara tesadüf etmemesi ve sadece yolun bir tarafını kapatması büyük şanstır. Felaket geleceğim diyerek haber veriyor, ancak herhangi bir önlemin düşünülüp düşünülmediği dahi meçhuldür. 26.08.205

Acil Önlemler ve Talepler

 Halk sağlığı önlemleri hızla alınmalı, halk bu konularda bilgilendirilmelidir.

 Temiz su ve sağlıklı gıda hızla temin edilmelidir.

 Hayatın olağan akışına dönebilmesi için, su ve çamurların sokaklardan ve evlerden temizlenmesi yerel yönetimler eliyle hızlıca gerçekleştirilmelidir.

 Hopa afet bölgesi ilan edilmelidir.

o Sağlık hizmetleri, sosyal güvence şartı aranmaksızın tamamen parasız karşılanmalı; sağlık taramaları bir süre sıkça yapılmalıdır.

o Oluşan maddi zararlar karşılanmalıdır.

o Evleri yıkılan veya kullanılmaz hale gelenlere konut tahsis edilmelidir.

o Bu afette yıkılmayan ancak başka bir heyelanda risk altında olan yapılar, yaşam alanları tespit edilip tahliye dahil önlemler alınmalıdır.

o Esnafın uğradığı zararlardan dolayı vergi af ve muafiyetlerinden yararlanmaları sağlanmalıdır.

o Dere yatağında yapılaşma, sahil yolunun yarattığı sorunlar, HES vb yapıların yarattığı sorunlar tespit edilmeli, yeni bir felaket yaşanmadan önlemler alınmalıdır.

 

Halkevleri Hopa Heyeti 

Oya Ersoy (Genel Başkan) 

Samut Karabulut (Genel Başkan Yardımcısı) 

Taylan Kaya (D.Karadeniz Bölge Temsilcisi)