“Halkevleri halktır, halkı susturamazsınız”

Per, 22/02/2018 - 15:05
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş dahil olmak üzere çok sayıda Halkevci ve Kolektifçi’nin gözaltına alınmasına karşı CHP’li milletvekilleri, HDP ve kurum temsilcilerinin katılımıyla birlikte Halkevleri Genel Merkezi binası önünde eylem yaptı.

Bugün sabah saatlerinde Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş dahil olmak üzere sekiz Halkevci ve Öğrenci Kolektifleri’nden dört üniversiteli sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

ANKARA: HALKEVLERİ EŞ GENEL BAŞKANI DİLŞAT AKTAŞ DAHİL ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINDA

Halkevleri, gözaltına karşı CHP’li milletvekilleri ve kurum temsilcileriyle birlikte Halkevleri Genel Merkezi önünde eylem gerçekleştirdi. Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP milletvekilleri Necati Yılmaz, Ali Şeker, Selin Sayek Böke, Orhan Sarıbal veŞenal Sarıhan, HDP Ankara İl Örgütü temsilcileri, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Halkın TKP’si Genel Başkanı Erkan Baş da katıldı. Eylemde Halkevleri Genel Yürütme Kurulu üyesi Candaş Türkyılmaz, Halkevleri’nin yayımlamış olduğu açıklamayı okuduktan sonra şunları söyledi:

Halkevleri halkın örgütü. Halkın örgütünü sabah saat 06.00-07.00’de evini basarak bastıramazsınız, korkutamazsınız. Bizleri arıyorsanız biz, Dikmen Vadisi’nde gecekondu direnişindeyiz.

Bizleri arıyorsanız bizler, uyuşturucuya karşı mücadelede mahallemizin sokaklarında, parklarındayız. Bizleri arıyorsanız Cerattepe’de direnişteyiz.

Bizleri arıyorsanız İstanbul’da kent savunmasındayız. Bizleri arıyorsanız, tacizin, tecavüzün karşısındayız.

Bizleri arıyorsanız biz memleketiz.

Bizleri arıyorsanız, bizler Türkiye’nin dört bir yanında mazlum Türkiye halklarının haklarını savunmaya devam eden Halkevleri’yiz. Bu görevi sürdürmeye 86 yıldır devam ediyorsak, bundan sonra da devam edeceğiz. Baskılarınız, tutuklamalarınız, gözaltılarınız, darbeleriniz bizi engelleyemez. Çünkü Halkevleri halktır, halkı susturamazsınız.

Türkyılmaz’dan sonra Ağbaba söz aldı. Ağbaba, Halkevleri’nin laikliği ve bilimsel eğitimi savunduğunu, halkın hakları mücadelesi yürüttüğünü belirterek Halkevleri’nin yanında yer aldıklarını belirtti.

Bozgeyik ise yaptığı konuşmada gözaltıların hukuksuz olduğuna değinerek, gözaltına alınan herkesin bir an önce serbest bırakılması gerektiğinin altını çizdi.

Dört üyesi gözaltına alınan Öğrenci Kolektifleri’nden Umut Deniz Yorulmaz’ın söz aldığı sırada ise polis konuşmayı engellemeye çalıştı. Yorulmaz, üniversitelilerin kampüslerde laiklik ve bilim mücadelesinin bayrağını yükselteceklerini, baskılara karşı bir adım dahi geri adım atmayacaklarını belirtti.

Kaynak: Sendika.Org/ Ankara