Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi Karne Gününde MEB önündeydi

Cu, 22/01/2016 - 17:33
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

 

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi öldürülen çocuklar ve gerici, cinsiyetçi, piyasacı eğitime karşı Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi. 2015-2016 Eğitim-öğretim yılı Güz Dönemi Eğitim Durum Raporu’nun açıklandığı, Nabi Avcı’ya fişlerle ‘’barış’’ dersinin verildiği eylemde 13 yıllık AKP iktidarının eğitim politikalarına karşı mücadele çağrısında bulunuldu

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri MEB önünde yaptığı basın açıklamasında, okulları gezerek veli, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile doldurdukları anketlerin sonuçlarını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya okuma fişleriyle “Çocuklar öldürülmesin, eğitim de alabilsinler”, ‘’Oku Nabi Oku’’ diyerek ‘barış’ dersi verdi.

Yapılan açıklamada; “7 Haziran seçimleri sonrası 70’e yakın çocuğun yaşamını kaybettiği, binlercesinin eğitim hakkından mahrum kalmasına neden olan savaş politikalarının “telafi eğitimleriyle” giderilemeyecek sonuçları olduğu belirtildi. Savaş politikalarının bir sonucunun da okul ortamında etnik ve mezhep ayrımının giderek artması olduğu vurgulandı.

 Açıklamada AKP’nin 13 yıldır eğitimin temel meselesi haline getirdiği dinselleştirme uygulamaları sonucunda; sınıfta öğrencilere tek tek mezheplerinin sorulmasından, yılbaşı kutlamasının günah olduğuna dair uyarılara, din derslerine cami imamının girmesinden “Kızlar niye okuyorsunuz? Kocalarınız nasılsa size bakacak.” diyen cinsiyetçi, mezhepçi örneklerin giderek yaygınlaştığı ve mezhep ayrımcılığının veliler ve öğrenciler arasındaki ilişkileri de etkilediği belirtildi.

Ayrıca açıklamada;

‘‘Keçiören İmam Hatip Lisesi’nde ‘12 öğrenciyi taciz ettiği halde hala görevden alınmayan öğretmen haberi göstermektedir ki okullarda çocuklara yönelik istismar ve tacizin kaynağı karma eğitim değil; gerici ve cinsiyetçi zihniyettir. Etek, pantolon giyen kız öğrenciye şehvet duyduğunu söyleyen din öğretmenine, şüphesiz ki bu cesareti de iktidar vermektedir. 13 yıldır yapboza çevirdikleri eğitim sisteminin sonuçları çocuklarımızın canını almaya devam ediyor. En son yapılan TEOG sınavında istediği puanı alamadığı için intihar eden 13 yaşındaki Ayşe Berrin Yılmazlar’ın ve Seyfi Can K.’nın katili de biliyoruz ki iktidarın eğitim politikalarıdır.’’ denildi.

Basın açıklaması eşit, parasız, bilimsel, anadilinde ve laik eğitim’ diyenlerin iktidarın politikalarına karşı öğrenciler, öğretmenler, veliler olarak herkesi ‘eşit, parasız, bilimsel, laik ve anadilinde eğitim’ için ayağa kalkmaya çağırarak sona erdi.
Basın açıklamasından sonra Eğitim Durum Raporu, 2 kişi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildi.

 

Eğitim Durum Raporun tamamı için tıklayınız: http://issuu.com/isthalkevi/docs/14rapor_5ecb213ba3085b

 

                                                                                                Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi