Gericiliğe karşı mücadeleden bir adım bile geri atmıyoruz; 26 Haziran’da sokaktayız!

Per, 16/06/2016 - 13:31
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İstanbul bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilecek olan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne hazırlanırken, Müslüman Anadolu Gençliği, yürüyüşü hedef alarak linç kampanyası örgütlemeye başladı. İlk olarak 19 Haziran’da gerçekleşecek Trans Onur Yürüyüşü’nü hedef gösterip sosyal medya üzerinden “Onursuz Sapıkları Yürütmüyoruz” diyerek çağrı yapan gerici çeteler şimdi de tüm LGBTİ’lerin katılacağı 26 Haziran’daki Onur Yürüyüşü’nü hedef gösterdi.

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da yapılan Onur Yürüyüşü’nde, devletin Ramazan ayı gerekçesiyle yürüyüşü yasaklamasına rağmen homofobi ve transfobi karşıtı binlerce kişiyle sokaklara döküldüğümüz, polis saldırılarına rağmen yürüyüşü gerçekleştirmek için direndiğimiz gibi bu yıl da aynı dirençle sokakta olacağımızı ilan ediyoruz.

Bizler bu tehditlerin, tıpkı IŞİD çetelerinin Orlando’da gerçekleştirdiği saldırıda olduğu gibi; yaşamı ve onuru için direnen, mücadele eden LGBTİ’leri korkutmaya, sindirmeye yönelik hamleler olduğunu biliyoruz. Müslüman Anadolu Gençliği adlı çetenin sosyal medya hesaplarının arkasında kimler olduğunu, Onur Yürüyüşü’ne katılacakları “Tepkimiz çok sert olur” diyerek tehdit eden Alperen Ocakları’nı da faşist saldırılardan çok iyi tanıyoruz.

Ancak onlar da bilsinler ki, tüm bu saldırılar, tehditler bizleri durduramaz. Bu tip faşist, dinci ve ayrımcı politikaları, eylemleri geliştiren odakları; eşcinselliği hastalık olarak niteleyenleri tanıyoruz. Bu cihatçı çetelerin bu cüreti kimlerden aldığını da çok iyi biliyoruz.

Buradan bir kez daha söylüyoruz. Gericiliğe karşı mücadeleden bir adım dahi geri atmayacağız, hiçbir faşiste pabuç bırakmayacağız.

Hayatın her alanında var olan ancak, cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri, aşkları, özgürlükleri yok sayılan, ahlakçı normlarla ötekileştirilen LGBTİ’lerle onurlu, eşit, özgür bir yaşamı birlikte kuracağımızı bir kez daha söylüyoruz.

Nefret, saldırı, hor görme ve aşağılama karşısında haklarına sahip çıkan LGBTİ’lerle, tüm renklerimizle, yürüyüşümüzü gerçekleştirmek için orada olacağımızı duyuruyoruz.

Mersin’de, İzmir’de nasıl yasaklarınızı aştıysak İstanbul’da da aynı inat ve kararlılıkla bir araya geleceğiz. Ne tehditleriniz, ne saldırılarınız bizi vazgeçirebilir. “Alışacaksınız! Buradayız, Biz Varız!” diyen LGBTİ’lerin yanındayız!

Karanlık dünyanıza, baskılarınıza itaat eden bir toplum yaratmanıza izin vermeyeceğiz. Biz o karanlığı yıkacağız. Polis terörünün, gerici çetelerinizin gökkuşağının renklerini soldurmasına izin vermeyeceğiz. 26 Haziran LGBTİ Onur Yürüyüşünü’nü direnişle, dayanışmayla selamlıyoruz.

HALKEVLERİ MERKEZ YÜRÜTME KURULU