Faşizmin mührünü söker atarız!

Pa, 01/04/2018 - 12:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Müfredat değişikliğiyle eğitimin içeriğini gericileştiren, ders kitaplarına cihadı yerleştiren; kitapları gerici, cinsiyetçi, bilimdışı kavramlarla dolduran; imzaladığı protokollerle okulların kapılarını cemaat ve tarikatlara açan AKP iktidarı, bilimsel- laik eğitim mücadelesini büyüten Halkevleri’ni hedef almaya devam ediyor.

Bugün izinsiz eğitim öğretim faaliyeti sürdürdüğümüz bahanesiyle, Batıkent Halkevi, Keçiören Halkevi, Seyran Umut Halkevi, Mamak Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni hiçbir tebligat yapmadan, şube yöneticilerimiz olmadan Valilik kararı ile mühürlediler. Atölye odalarımıza yönelik hukuka aykırı mühürleme kararlarının da ötesine geçen polis, Seyran ve Keçiören’de bir bütün olarak şube binalarımızı mühürledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi ve Ankara Valiliği’nin kararıyla gerçekleştirilen bu mühürleme işlemi aynı zamanda örgütlenme hakkının ihlalidir.

Bu mühürlerin ne anlama geldiğini, AKP’nin ne yapmaya çalıştığını çok iyi biliyoruz. Bu seferki bahaneleri yıllardır çocuklar için çocuklarla birlikte yürüttüğümüz çalışmalar oldu. Kimse bu mühürleri tanımamızı, AKP karanlığına teslim olmamızı beklemesin. Binlerce çocuğun kahkahası ile mühürlerinizi kıracak, bu halkın gericiliğe karşı mücadele kararlığı ile faşizmi durduracağız.

Özgür düşünmeyi, hayata eleştirel bakabilmeyi öğretmesi gereken eğitim sisteminin her geçen gün bu özelliklerini yitirerek gerici, cinsiyetçi, piyasacı bir sisteme dönüştürülmesine karşı, Halkevleri bilimsel, laik, parasız eğitim mücadelesinin öncü adresidir.

Halkevleri, her çocuğun gerici ve rekabete dayalı eğitim sisteminden uzak, hiçbir ücret ödemeden özgürce oynama, bilimsel eğitim alma, düşündüklerini ve ürettiklerini paylaşma hakkı vardır diyerek mücadele etmeye, gerici cemaat ve vakıfların eğitimi ve çocuklarımızı teslim almasını engellemeye devam edecek. Faşizmin mührünü söküp atacak, Tek Adam rejimini durduracağız. Eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin, kardeşliğin ülkesini kuracağız.

 

Halkevleri

Merkez Yürütme Kurulu