Çocuklarımız cihadı değil barışı öğrensin: Ayşe Öğretmen benim!

Sa, 03/10/2017 - 20:50
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Öğretmen Ayşe Çelik iki yıl önce bağlandığı Beyaz Show canlı yayınında ülkenin doğusunda, sokağa çıkma yasaklarında yaşananlara dikkat çekmiş ve "çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın" demişti. Hemen ardından iktidar ve medya Ayşe Öğretmen hakkında bir linç kampanyası başlatmış, sunucu Beyazıt Öztürk ve Doğan Medya da bu lince katılmışlardı. Buna rağmen binler "Ayşe Öğretmen benim" diyerek barış söylemine sahip çıkmış, Ayşe Öğretmen'e destek olmuşlardı.

Yaptığı konuşma "terör örgütü propagandası" sayılan Ayşe Çelik'e verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası geçtiğimiz gün onandı. Ayşe Çelik çocuğunu cezaevinde doğurmak zorunda kalacak. "Çocuklar ölmesin" demenin suç sayıldığı ülkemizde, halkın haklarını ve çocuklarımızın geleceğini savunan Halkevleri olarak biz de "çocuklar ölmesin" diyor ve bu suça ortak oluyoruz! Kendi iktidarını sağlamlaştırmak için ülkeyi savaş atmosferiyle yönetmeye çalışan AKP-Saray iktidarı, sarayın savaşına karşı çıkan herkesi terörist ilan etmeye devam etsin. Haziran İsyanı'nda sokağa çıkanlar, kilometrelerce yolu adalet için yürüyenler, bu ülkenin onurlu insanları barışı ve halkların kardeşliğini savunmaya devam edecek.

Bugün toplumsal yaşam, eğitimde yapılan değişiklerle daha da gericileştirilmeye çalışılıyor. Müfredattan evrim çıkarılıp yerine cihad konuluyor. İlkokul çağındaki çocuklarımıza din uğruna savaşmanın ne kadar iyi bir şey olduğu anlatılıyor. Çocuklarımıza cihadı öğretenler, "çocuklar öldürülmesin" diyen öğretmenleri terörist ilan ederek tutukluyorlar. Bizler çocuklarımız din uğruna savaşmayı değil, barışı öğrensin diyoruz. Bunun için laik, bilimsel bir eğitim için mücadele ediyoruz.

Savaşa karşı barışı, faşizme karşı halkların kardeşliğini, gerici eğitime karşı bilimsel ve laik eğitimi savunmaya devam edeceğiz.

Hepimiz Ayşe Öğretmeniz! 

Oya ERSOY

Halkevleri Genel Başkanı