Barış içinde, özgür ve laik Ortadoğu! - Özge Ozan*

Cu, 13/04/2018 - 17:32
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Suriye, artık alenen emperyalistler arası bir çatışma sahasına dönüşmüştür. Artık vekiller yerine asiller devrededir. AKP iktidarı, ABD emperyalizmi ile işbirliği içinde, Suriye’ye cihatçı girişi ve cihatçıların desteklenmesi politikası ile  7 yıl önce savaşın alevlenmesindeki sorumlulardan biri olmuştur. Suriye’deki planların çöküşü üzerine ise ABD ile arası açılan, lafa gelince “emperyalizme” kafa tutan aynı AKP iktidarı, bugün ABD bir dünya savaşı başlatma tehdidi savurduğunda hevesle “Esad’ı vurun” diyerek ABD emperyalizminin yanında hizalanmaktadır.

 

İktidar kendi çıkarı için Türkiye’yi bu kirli savaşta emperyalizmin işbirlikçisi haline getirmiştir. Ülkemizi ABD ve Rusya çekişmesinde emperyalistlerin oyuncağına çevirmiş; iki büyük güç arasındaki sonu belirsiz bir gerilimin ortasına atmıştır. Ülkeyi, Türk, Kürt ve Arap halkları arasında onulmaz yaralar açacak şekilde savaş batağının içine doğrudan sokmuştur. Cihatçı çetelerin ülke içindeki faaliyetlerine göz yumulması, “milli” ilan edilip sahiplenilmesi ve Suriye’de savaşın geldiği aşamada ülke sınırına yığılmalarının kabulü, AKP iktidarının Suriye politikasının parçasıdır ve kabul edilemez. 

Türkiye ve bölge halklarının çıkarı ne emperyalizmin ne de işbirlikçilerinin çıkarları ile örtüşmektedir.

Emperyalizm ve işbirlikçileri savaştan, ölümden ve yıkımdan beslenmektedir. Halkların çıkarı ise emperyalizmin ve işbirlikçilerinin bölgeden elini çektiği; eşitlik, özgürlük, laiklik, barış ve kardeşlik içinde bir Ortadoğu ve Türkiye’dedir.

Türkiye dahil tüm bölge halklarını tehdit eden bu emperyalist savaşın karşısındayız. Cihatçıların taşeron olarak kullanıldığı bu vekalet savaşı son bulmalı, yerini yeni çatışmalar almamalı, emperyalistler bölgeden elini çekmeli, Suriye’nin geleceğine Suriye’de yaşayan halkların karar vereceği bir barış süreci tesis edilmelidir.

Kahrolsun emperyalizm ve işbirlikçileri! Barış içinde, özgür ve laik Ortadoğu!

Yaşasın halkların kardeşliği!


Özge Ozan

Halkevleri Genel Sekreteri