AKP'nin eli halkın cebinde!

Ct, 30/09/2017 - 21:52
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

AKP iktidarı, dışarıda komşu devletlerle durmadan gerilim yaşarken ülke içinde de OHAL ve zamlarla halkın yaşamını zorlaştırmaya, uyguladığı savaş siyasetinin bedelini halka ödetmeye devam ediyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal 27 Eylül günü Orta Vadeli Program ile birlikte duyurulan vergi zamlarını açıkladı. Buna göre binek araçların motorlu taşıtlar vergisi yüzde 40 artırılırken, tütün kağıdı, gazlı içecekler gibi tüketim mallarına da vergi zammı getirildi. Gelir vergisi dilimlerinin üçüncüsüne getirilen yüzde 3'lük zam ile uygulanan oran yüzde 27'den yüzde 30'a çıktı. Üstelik Ağbal, kamu harcamalarında da kesintiler olacağını söylerken yeni vergi zamlarının kapıda olduğunu söyledi.

Yani halkın cebinden çıkan para artacak; hayat, emekçi insanlar için daha güç hale gelecek. Peki neden?

Naci Ağbal, vergi zamlarının nedenini güvenlik ve savunma harcamalarına bağladı. Yapılan zamlar savunma giderlerinde kullanılacakmış!

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan referanduma "gözdağı" olsun diye tezkere oylaması yaptıran AKP, içeride ve dışarıda savaş siyasetini devam ettirirken bu bahaneyle emekçilere dönük saldırılarını da artırıyor. Kendi iktidarını sağlamlaştırmak adına ülkeyi devamlı bir savaş atmosferi içerisinde yönetmeye çalışan AKP, bunu güvenlik diye yutturmaya çalışıyor. Sonuçsa her zaman olduğu gibi bu ülkenin emekçi halkına daha fazla zam, daha fazla zulüm!

Bir seneyi aşkın süredir sözde güvenlik gerekçesiyle ilan edilen OHAL gibi bu zamların da kimin güvenliği için olduğu açıktır. Bizzat Erdoğan OHAL'i kimin güvenliği için ilan ettiklerini bu sözlerle açıklamıştır:

"Şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL'den istifadeyle anında müdahale ediyoruz. Diyoruz ki hayır, burada greve müsaade etmiyoruz, çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız."

Vergi zamlarının gerekçesi savunma harcamalarıyla da sınırlı değil! Hazine'nin fonlara kaynak aktarmasını düzenleyen maddeyi değiştirip, "sermaye şirketlerine veya projelere finansman sağlayan fonlara" ibaresiyle batan "mega projeleri" kurtarmaya, halkın cebindeki parayı Türkiye Varlık Fonu aracılığıyla 3. Köprü müteahhitlerine aktarmaya çalışıyorlar!

Sermayenin, kapitalistlerin güvenliğini halkın güvenliği diye yutturamazsınız. Doğa katili "mega projelerin" faturasını yoksul halka kesemezsiniz. Halkevleri olarak hem temelleri savaş siyaseti üzerine kurulu diktatörlük inşasına karşı mücadele etmeye, halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz. Hem de emekçi halkın güvenli, insanca bir yaşam sürmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Vergi zamları geri alınsın!

Oya ERSOY

Halkevleri Genel Başkanı