Eğitim Hakkı Anasayfa

AKP özel okulları yaygınlaştırmak, yeni sınavlar uygulamak istiyor

Per, 04/07/2013 - 23:22
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın “dershaneler kapanacak, SBS kaldırılacak” açıklamaları AKP iktidarının önümüzdeki dönem uygulamak istediği piyasacı eğitim politikalarından başka bir anlama gelmemektedir. Daha önce de dershanelerin kaldırılacağını söyleyen Başbakan paralı eğitime karşı olduğu için değil iktidar içi çatışmada bir argüman olarak kullanmıştı.

Bakan Avcı tarafından tekrar gündeme getirilmesi 4+4+4 eğitim sisteminin temelini oluşturan özel okulların çoğaltılması, devlet okullarının sadece meslek ve imam hatip olarak düzenlenerek itaatkar işçilerin yetiştirilmesini hedefleyen adımların atılmasıdır. 

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı içerisinde hem Başbakan hem de eski bakan Ömer Dinçer’in dershanelerin özel okullara dönüştürüleceğine dair girişimleri, AKP’nin güler yüzlü yeni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından koşar adım hayata geçirilmeye başlandı. Daha önce de okullarda kayıt sırasında para toplanabilir açıklaması yapan Bakan Avcı bir kez daha güler yüzünün ardındaki piyasacı AKP zihniyetini göstermiş oldu.

Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi, sermayenin eğitim alanına girişinin önünün açılmasıdır. SBS’nin kaldırılması sınavlara son vermemekte aksine kent merkezlerindeki donanımlı okullar için ayrı sınavların yapmasını sağlamaktadır.

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi olarak AKP’nin bu adımının özel okulları yaygınlaştırmak, çocuklarımızı yeni sınav sistemleriyle geleceksizleştirmek olduğunu görüyoruz.  Talebimiz ve mücadelemiz nettir. Eğitimin ticari kaygılardan bir an önce arındırılmasını, tüm insanlar için bir hak olarak tanımlanmasını istiyoruz. Veliler, öğretmenler ve öğrenciler olarak eğitim hakkımız için yan yana durmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.

HALKEVLERİ EĞİTİM HAKKI MECLİSLERİ


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap