AKP’nin Yeni Akit’i varsa kadınların sokağı var! Bu Hayat Bizim Ayağa Kalk!

Ct, 05/03/2016 - 14:51
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Yeni Akit yaptığı “kokteyl haber” ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü hedef gösterdi. Kadınların yüzyıllardır süren mücadelesini ve bu yıl eşitlik, özgürlük ve barış talepleriyle çıkacağı 8 Mart eylemlerini “terör” eylemi olarak nitelendirdi. AKP, hiçbir hak mücadelesine, barış talebine ve kadınların görünür olmasına tahammül edemezken gerici ve yandaş basın aracılığı ile saldırmaya devam ediyor.

Neresinden tutsak dökülen, kadın düşmanlığı tescillenmiş Yeni Akit’in haberinde altını tekrar tekrar çizeceğimiz bir gerçek var ki;  Halkevci Kadınlar “Ev ev dolaşarak kadınları 8 Mart etkinliklerine davet etmiştir.  ‘8 Mart’ta kadınları ayağa kalkmaya’ çağırmıştır.

İstanbul Kadıköy’de her yıl olduğu gibi bu yılda düzenlenecek olan 8 Mart mitingi Valilik tarafından “miting alanı” olmadığı gerekçesi ile engellenmeye çalışılıyor. Ankara’da 10 yıldır 25 Kasım ve 8 Mart’larda kullanılan yürüyüş güzergahı “Kolej- Sakarya Caddesi arasındaki yol yasal olarak yürüyüş güzergahı değildir” denilerek yasaklama getiriliyor. Halkevleri’ne ve KESK’e tebligat ileterek yasaklarını meşrulaştırmaya çalışan Emniyet’e kadınlar “Size mi sorduk?” diyerek cevap veriyor. İzmir’de her basın açıklaması polis baskısı ile yaptırılmazken, Kocaeli’nde yürüyüş güzergahının kullanımı, polisin keyfi uygulamalarına kalmış durumda. Bundan 150 yıl önce tekstil işçisi kadınları fabrikaya kilitleyerek yakan zihniyetle karşı karşıyayız. Yaşam alanlarımızı gasp eden, kadınları eve kapatan, güvencesiz çalışmaya zorlayan AKP iktidarının kadın düşmanlığına karşı kadınların eşitlik ve özgülük için coşkuyla hazırlandığı 8 Mart’a günler kala yapılacak mitinglere dönük haberler ve valilikler tarafından “yürüyüşe izin verilmeyeceği” yönündeki açıklamalar kadınlara meydanları kapatamaz. Biz kadınlar için 8 Mart Sokaktır, Özgürlüktür, Yasaklanamaz!

AKP’nin iktidar olduğu günden bugüne kadın düşmanlığını sistematik bir çalışma ile toplumun tüm birimlerinde kadın- erkek eşitsizliğini derinleştirmek üzere uyguladıkları, dinci- gerici, cinsiyetçi, piyasacı politikaları karşısında Halkevci Kadınlar inatla “Eşitiz, Biz Varız” diyerek yaşamın her alnında eşitlik mücadelesini büyütmüştür. “Kadına yönelik şiddet yoktur, algıda seçiciliktir” diyenlerin karşısında yaşamı savunmuş, şiddetsiz bir dünya için sığınmaevi mücadelesini örgütlemiştir. Cerattepe’de direnmiş, Cizre’deki kadınların direnişini barış için her yerde sokağa çıkarak büyütmüştür.

Evet; ev ev dolaşarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırlanıyoruz; kadınların yaşamlarını kuşatan gericiliğe, savaşa, kadın düşmanlığına karşı “Bu Hayat Bizim, Ayağa Kalk” diyoruz. Ancak bilin ki biz kadınlar; bir gün değil erkek egemen sisteme karşı zaten her gün ayaktayız!

Diyanetin “bir babanın kız çocuğuna şehvet duyması nikah düşürmez” fetvasını duymazdan, gerici kadrolarla kuşatılmış eğitim sisteminin tacizci, tecavüzcü öğretmenlerinin Cansel’imizi bizden almasını görmezden gelmemizi, kadına yönelik şiddete karşı dizimizi kırıp oturmamızı bekliyorsanız daha çok kadın düşmanı kalemşöre ihtiyacınız var. Yeni Akit’e cevabımızı bütün renklerimizi taşıdığımız sokakta vereceğiz! Yaşamlarımızı savunmak için çoktan ayağa kalktık, geliyoruz.

Dilşat Aktaş

Halkevleri Kadın Sekreteri