AKP iktidarının liberal politikaları nedeniyle daha kaç facia yaşanacak ? Daha kaç insanımız ölecek ?

Per, 12/08/2004 - 08:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Dün akşam Tavşancıl’da gerçekleşen tren kazası, ülkemizi bir kez daha acıya boğdu. Kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarına sabır, yaralılara sağlık diliyoruz.


AKP iktidarı ve bürokratları, ne yazık ki bu kaza sonrasında da aynı vurdum duymazlığı sergilemektedir. Siyasi ve ahlaki sorumluluklarından kaçınan iktidar, kazanın sorumluluğunu yine makinistlere yüklemiştir.


Oysa sömürgeci liberal politikalarla 1950’li yıllardan bu yana “üvey evlat” muamelesi gören, toplumsal faydası görmezden gelinerek, hiçbir ciddi yatırım ve geliştirme yapılmayan demiryolu taşımacılığı, artık can çekişmektedir.


Geçtiğimiz günlerde IMF ile, daha fazla sömürülmemizin anlaşmasına imza koyan AKP iktidarı, yabancı ve yerli sermayeye yeni kar alanları açmanın ve onların cebini doldurmanın çabasındadır. Oysa kamusal bir hizmet olan demiryolu taşımacılığının daha güvenli ve çağdaş bir düzeye yükseltilmesi ile, demiryolu emekçilerinin daha verimli bir hizmet sunmasının önkoşulu olan ekonomik-sosyal gereksinimlerinin karşılanması söz konusu olduğunda, iktidar fazlasıyla cimri davranmaktadır.


Bu nedenle; AKP iktidarının liberal politikaları, işte yeni facialara, yeni can kayıplarına yol açmaktadır.


Bizler; gerçek sorumluları biliyor ve halkımızı, onlardan hesap sormaya davet ediyoruz.


        
12.08.2004
Mustafa COŞAR
Genel Sekreter