Acılıyız, öfkeliyiz! Artık yeter! - Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy

Pt, 14/03/2016 - 00:11
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bugün akşam saatlerinde Ankara Kızılay'da Ankara Bulvarı üzerindeki otobüs duraklarında bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucu yine onlarca insanımızı kaybettik. Acılıyız, öfkeliyiz.  Yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarının ve halkımızın acısını paylaşıyoruz.

Ülkenin başkentinde 5 ayda 3. kez bombalı saldırıda insanlarımızı kaybettik. Artık bu ülkede yaşayan hiç kimsenin can güvenliği kalmamıştır. Güvenlik güçleriyle istihbaratıyla sözde halkın güvenliğini sağlayan tüm kurumların tek derdi vardır o da Sarayın, Saray iktidarının güvenliğidir!

Halkın can güvenliğini ortadan kaldıran, ülkeyi ölümün ülkesi haline getiren, AKP/Saray iktidarıdır, bu iktidarın içeride ve dışarıda izlediği savaş politikalarıdır. Saray iktidarı çok cephede çatışma ve savaşı tırmandırarak yönetme stratejisi ile ülkeyi bombaları kimin patlattığının belirsizleştiği bir savaş atmosferine sokmuştur.  Kesin olan bir şey varsa o da bombayı patlatan el kim olursa olsun bombaların patlama nedeninin Saray iktidarının politikaları olduğudur.

7 Haziran seçimlerinden bu güne savaşla katliamla bu ülkeyi yönetmeye çalışan AKP/Saray iktidarı sürdüğü sürece halkın can güvenliği yok!

Artık yeter. Bu halk her gün katliamlarla, ölüm haberleriyle, ölüm tehdidi altında yaşamak istemiyor. Ölümleri durdurmanın yolu AKP’nin katliam politikalarını, savaş siyasetini durdurmaktan, AKP iktidarına son vermekten geçiyor.

Bu ülkeyi yaşanabilir bir ülke olmaktan çıkaran, her katliam sonrası yayın yasakları getirip dosyalarda gizlilik kararları almaktan, topladığı güvenlik zirvelerinde halkın değil kendi güvenliklerini konuşmaktan başka bir şey bilmeyen AKP hükümeti derhal istifa etmelidir.

Her gün yeni bir katliam yaşanmasını beklemeyeceğiz.

Tüm halkımızı yaşama sahip çıkmaya, AKP’nin savaş politikalarına karşı ayağa kalkmaya çağırıyoruz!

Oya Ersoy

Halkevleri Genel Başkanı