Eğitim Hakkı Anasayfa

570 bin öğrencimizin geleceğini karartan 4+4+4 derhal iptal edilsin

Cu, 26/07/2013 - 13:35
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

4+4+4 yasası ile kalemi kırılan eğitim sisteminin idamı adım adım gerçekleştiriliyor. Neresinden tutarlarsa tutsunlar ellerinde kalan bu sistemde ısrar etmek geleceğimize bilerek kast etmektir. AKP, Milli Eğitim Bakanlığı suç işlemektedir. Düz liselerin ortadan kaldırılmasıyla SBS’de puanı Anadolu ya da Fen Liseleri'ne yetmeyen 570 bin öğrencimiz açıkta kalmaktadır. Bu durum onları örgün eğitim-öğretimin yapılmadığı açık liselere, meslek liseslerine ya da imam hatip liselerine mecbur bırakmaktadır.

Bu sonuç en başından beri belliydi ve 4+4+4 rezaletine karşı çıkmamızın en temel gerekçelerinden birisini oluşturmaktaydı. Ancak iktidar ısrar etti. Israrının nedeni özel okullların teşvik edilmesi, artırılması içindi. Bu sermayenin özlediği parası olanın okuduğu bir eğitim sistemine geçişin en önemli adımlarındandır. Israrının nedeni bütün okullar imam hatipleşirken, aynı zamanda imam hatiplerin artırılmasıdır. Üstelik bu sadece teşvikle özendirmeyle değil aynı zamanda bugün yaşadığımız gibi mecbur bırakarak, zorla yapılmaktadır. Israrının nedeni meslek liselerini yaygınlaştırarak herkesi ucuz işçi olmaya mecbur bırakmaktır. Açıktır ki SBS’ye giren öğrencilerimizin bu dönemde meslek seçmesi bilimsel, insani değildir.

İktidar için bilimselliğin, insanlığın önemi yoktur. Sermayenin ve kendi gerici modellerinin hayata geçmesi temel önceliğidir. Bunun için şimdiye kadar tek bir olumlu yönü dahi tartışılmayan 4+4+4  eğitim sisteminde ısrar etmektedir. bu ısrar çocuklarımızın geleceğini karartmaktadır. 570 bin öğrenci ve velileri mağdur edilmiştir. AKP iktidarını bu suçtan vazgeçmeye çağırıyoruz. 4+4+4 derhal iptal edilmelidir.

Nuri Günay

Halkevleri Genel Sekreteri


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap