10 Ekim’in Bütün Failleri Yargılanmadan Bu Dava Bitmez!

Ct, 04/08/2018 - 20:38
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yitirdiğimiz 100 canın katillerinin bir kısmının yargılandığı davada karar bugün çıktı. Buna göre 9 sanık anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme, 100 insanı kasten öldürme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları ile cezalandırılırken kalan 10 sanık örgüt yöneticiliği ve örgüt üyeliği suçlarından farklı hapis cezaları ile cezalandırıldı. Firari sanıklar yönünden ise dava devam edecek.

10 Ekim Katliamı Davası sadece 19 sanığın cezalandırıldığı bir biçimde bitirilemez. Bu dava katliamın siyasi sorumluları, cihatçı çeteleri besleyip yönlendirenler, 10 Ekim Katliamı’na zemin hazırlayanlar, katliam ile iktidarını sürdürenler hesap vermeden bitmeyecek. Türkiye tarihinin en büyük katliamı olan bu saldırının gerçekleşmesinde siyasi iktidarın ve kimi kamu görevlilerin de sorumluluğu olduğu yaralı kurtulanların beyanlarıyla, müfettişlerin tuttuğu raporlarla, hayatını kaybedenlerin avukatlarının ortaya koyduğu bilgi ve belgelerle gün yüzüne çıkmıştır. Bu bilinen gerçeğin üzerini ele geçen 19 sanığa yüksek cezalar vererek örtemezsiniz. 

10 Ekim Katliamı Davası Türkiye’nin dört bir yanından gelerek davasını inatla takip eden, dava Sincan’a kaçırıldığında sahipsiz bırakmayan ailelerin, psikolojik ve fiziksel yaralıların, emek ve demokrasi mücadelesi verenlerin ve dava avukatlarının 2 yıllık kesintisiz takibi neticesinde kamuoyu gündeminde kalmış, bu çaba tutuksuz sanıkları tutuklatmış ve tüm sanıkların tutuklu kalmasını sağlamıştır. Ancak bu çabanın büyütülmesi ve güçlendirilmesi gerçek adaleti getirecektir. 

10 Ekim Davası’nda gerçek adalet 10 Ekim Katliamı “İnsanlığa Karşı Suç” sayıldığında gelecektir. 10 Ekim Davası’nda gerçek adalet katliamın siyasi sorumluları, cihatçı çeteleri besleyip yönlendirenler, 10 Ekim Katliamı’na zemin hazırlayanlar, katliam ile iktidarını sürdürenler yargılanıp hak ettikleri cezaları aldıklarında gelecektir.Gerçek adaleti ise emek, demokrasi ve barış için mücadele eden Türkiye halkları sağlayacaktır.

 

Dilşat Aktaş - Nuri Günay 

Halkevleri Eş Genel Başkanları